Batman’da Ezidi aileye saldırı: 2 yaralı

Batman’da 1992’de yılında "emanet" ettikleri kişilerce el konulan topraklarını verdikleri hukuk mücadelesi ile geri kazanan Ezidi aileler saldırıya maruz kaldı

Batman’da Ezidi aileye saldırı: 2 yaralı

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Kuşçukuru (Kelhok) köyünde yaşayan Ezidi aileler, 1990'lı yıllarda yaşanan baskılar ve savaş ortamı nedeniyle 1992 yılında arazilerini Karabulut ve Biter ailesinin kanaat önderlerine noter huzurunda imzaladıkları belgelerle ‘emanet’ ederek, Avrupa'ya göç etmek zorunda kalmıştı.

20 yıl sonra geri dönen Ezidi ailelere emanet ettikleri toprakları, el konularak iade edilmedi.

Ezidi aileler, bunun üzerine topraklarını geri alabilmek için Batman 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Yaklaşık 8 yıllık hukuk mücadelesinin ardından mahkeme kararıyla aileler topraklarına geri kavuştu.

Mahkeme kararının ardından yeniden topraklarına yerleşip, ekim yapmak isteyen Ezidi aileler, bu defa da şiddet ve tehditlere maruz kalmaya başladı.  

SALDIRIYA UĞRADILAR

Bu yüzden kimi zaman topraklarını jandarma eşliğinde ekip, biçmek zorunda kalan aileler, birçok kez Biter ve Karabulut aile fertlerinin saldırısına maruz kaldı.

Tehditlerden dolayı topraklarına yerleşemeyen Ezidi aileler, bugün kentte kaldıkları otelden çıktıkları sırada 6 kişinin saldırısına uğradı.

Edinilen bilgilere göre, 10 kişilik grubun sopalı saldırısında Kuşçukuru'nda toprakları bulunan Nedim Erkiş ile Avrupa'dan bir yakının cenazesine katılmak amacıyla kente gelen Cevdet Tuku yaralandı.

Olay sonrası saldırgan gruptan 6 kişi gözaltına alındı. Hastaneye kaldırılan Erkiş ve Tuku’nun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Yaralanan Ezidiler, saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER