Baskın Oran: Türkiye’yi tarihin en belirgin kutuplaşması bekliyor

Siyaset Bilimci Prof. Baskın Oran ve Nihat Ali Özcan AKP kongresini değerlendirdi

Baskın Oran: Türkiye’yi tarihin en belirgin kutuplaşması bekliyor

Siyaset Bilimci Prof. Baskın Oran, “En çok göreceğimiz de devlet şiddeti ve terörü olacak. Erdoğan; Binali Yıldırım’ı istediği zaman, istediği şekilde istediği yere saldırsın diye başbakan olarak atadı. Bu konuda Davutoğlu’ndan şüpheleri vardı. Önümüzdeki dönemde Erdoğan’ın gücü daha da artacak” ifadelerini kullandı.

Ahmet Davutoğlu’nun 20 aydır yürüttüğü AKP Genel Başkanlığı ve başbakanlık görevini bırakacağını açıklamasının ardından partinin 2. olağanüstü kongresinde Binali Yıldırım görevi devraldı.

Davutoğlu’nun “Yeni bir kongre ile karşınıza çıkmak benim arzu ettiğim bir şey değildi” ifadeleri  tartışmalara neden olurken Binali Yıldırım’ın kongrede sürekli Erdoğan’a bağlılık vurgusu yapması dikkat çekti.

Davutoğlu başbakanlıktan istifa etti, Yıldırım yeni hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldı.

Ankara Üniversitesi’nden Siyaset Bilimci Prof. Baskın Oran ve Nihat Ali Özcan süreci ve gelişmeleri Deutsche Welle’den Hilal Köylü’ye değerlendirdi.

Ankara’da yeni kabinenin de sürpriz yenilikler getireceği beklentisi hakim. Peki, Binali Yıldırım başbakanlığındaki yeni hükümet, Türkiye'ye neler getirebilir? Bu dönem gerçekten yeni bir dönem mi olacak?

‘TÜRKİYE’DE HER AN HER ŞEYİN YAŞANABİLECEĞİNİ DAHA SOMUT GÖRECEGİZ’

Ankara Üniversitesi’nden Siyaset Bilimci Prof. Baskın Oran, “Evet, Yıldırım dönemi yeni bir dönem olacak” diyor ve bu dönemde en çok “Erdoğan’ın şiddet ve çatışma politikalarının öne çıkacağını” öngörüyor. Oran, bu öngörüsünü “Çünkü Erdoğan çıkmaza girdi. Sürekli Anayasa ihlali yapıyor. –Siz ne derseniz deyin, ben kafama göre hareket edeceğim. Yeni anayasa ısrarımdan da, başkanlık ısrarımdan da vazgeçmeyeceğim- mesajı veriyor. Bu mesajı, anayasaya bağlılık yemini etmiş bir cumhurbaşkanının verdiğine dikkat etmek gerek.

Peki Erdoğan ısrarını nasıl devam ettirecek? Şiddeti artırarak, çatışmayı körükleyerek devam ettirecek” sözleriyle açıklıyor.

Oran’a göre Cumhurbaşkanı öyle kamuoyunda söylendiği gibi CHP ya da MHP’deki gelişmelere göre hareket planı geliştirip de, Yıldırım’dan da aksiyon almasını istemeyecek. “Erdoğan; günlük ve anlık gelişmelerle, toplumla kurduğu duygusal iletişime göre atacağı adımı belirliyor. Türkiye’de her an, her şeyin yaşanabileceğini daha somut görmeye başlayacağız” diyen Oran, “En çok göreceğimiz de devlet şiddeti ve terörü olacak. Erdoğan; Binali Yıldırım’ı istediği zaman, istediği şekilde istediği yere saldırsın diye başbakan olarak atadı. Bu konuda Davutoğlu’ndan şüpheleri vardı. Önümüzdeki dönemde Erdoğan’ın gücü daha da artacak. Türkiye’yi tarihin en belirgin kutuplaşması bekliyor” yorumunda bulundu.

‘YÜZDE YÜZ ERDOĞAN’

Ankara siyasetini yakından takip eden terör uzmanı Nihat Ali Özcan da, Yıldırım döneminin ‘yeni bir dönem’ olacağını düşünüyor ve bu dönemde “Yüzde 100 Erdoğan politikalarının uygulanacağına” işaret ediyor.

Özcan,“Davutoğlu dönemi öyle değil miydi?” sorusunu yanıtlarken, “Davutoğlu Erdoğan’a bağlılık konusunda yalpalamıştı. Davutoğlu’nun terörle mücadele konusunda müzakere masasına dönme düşüncesi vardı ve bunu Erdoğan sezdi, izin vermedi” diye konuştu. Binali Yıldırım’ın Erdoğan’a sadakat konusuna özellikle dikkat çektiğini anlatan Özcan, “Binali Yıldırım da Davutoğlu’nun dramatik bir şekilde gittiğinin farkında. Dramatik şekilde gitti çünkü biraz da kerametin kendinde olduğunu düşündü. Erdoğan da –Yok sende değil, bende keramet- mesajı verdi ve Davutoğlu’nu görevden aldı. Şimdi hem Erdoğan’ın başbakandan şüphesi olmayacak. Terörle mücadelede Erdoğan’ın sertlik politikası kendini çok daha açık bir biçimde gösterecek. Önümüzdeki dönemde operasyonların daha da artacağını herkes biliyor artık” diye konuştu.

Özcan, Davutoğlu’nun sadece ‘dramatik bir gidişle’ değil Türkiye’nin ‘başarısızlıkları’yla da hatırlanacağını düşünüyor. “Önümüzdeki süreçte Rusya’yla, Suriye’yle ilişkiler konusundaki başarısızlıkların, PKK konusundaki olumsuzlukların faturası Davutoğlu’na kesilebilir” diyen Özcan, Davutoğlu’nun gidişiyle birlikte bürokraside de büyük değişiklikler yaşanacağını öngörüyor. Özcan; valilik ve emniyet müdürlüklerinde büyük değişiklikler yaşanacağını düşünüyor. Ankara kulislerinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da görevden alınacağı ve yerine Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın getirileceği bilgisi dolaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 09:55

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER