Başika üssüne roketli saldırı

Başika üssü, Musul'a 12 kilometre mesafede

Başika üssüne roketli saldırı

Irak'ta, Başika'daki Türkiye askeri üssüne saldırı düzenlendiği ve saldırı sonucunda yaralananların olduğu bildiriliyor.

Sadırı haberini aktaran Rûdaw muhabiri Nasır Ali, “Türkiye ve Heşdi Watani’nin Başika’daki askeri üssüne 2 roketle saldırı düzenlendi. Saldırıda Zilkan nahiyesine bağlı Gudad köyünde 12 yaşındaki bir kız çocuğu yaralandı” dedi.

Saldırı, bugün Erbil Uluslararası Havalimanı yakınında yaşanan patlamayla hemen hemen aynı zamanda meydana geldi.

Başika üssü, daha önce IŞİD'in kontrolünde olan Musul'a 12 kilometre mesafede.

Bölgenin kontrolü ve güvenliği Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi peşmergeleri tarafından sağlanıyor.

Türkiye Başika'ya 2015 yılında IŞİD'e karşı mücadelede eğitim desteği sunmak gerekçesiyle askeri güç gönderdi.

Ancak Başika üssü daha sonra Irak ile Türkiye arasında krize neden oldu. Irak Türkiye'nin çekilmesini isterken egemenlik haklarının ihlal edildiğini kaydediyor.

Fotoğraf: Rûdaw

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 23:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
canbaza bak
canbaza bak - 3 hafta Önce

ben bir terör haberi şehit haberi bir patlama şu bu duyunca hemen ekonomide ne oluyor diye bakarım eskiden olaya mali yönden bakmazdık ama durum bu.örnek amerika ucuz dağıttığı dolarları 2013 te faiz artırarak geri çağırmaya başladı zaman şu gezi olayları patlamıştı yani burada muhalefet iktidar bereaber hareket ediyor.hatta böyle ekonomik kırılmalarda çok vaka var patlamalar şehitler darbe mevzusu şu bu bunlar tamamen ekonomik verilere göre haberler bunlar yani demem oki bazı şeylere nereden baktığın çok önemli.

SIRADAKİ HABER