Başbakan Erdoğan'ın işaret ettiği telefonlar toplandı

Başbakan 'Oradaki zanlıların birçoğunun elinde cep telefonlarının olduğu haberini aldık' demişti...

Başbakan Erdoğan'ın işaret ettiği telefonlar toplandı

Başbakan Erdoğan, gözaltına alınan polislerle ilgili "Oradaki zanlıların birçoğunun elinde cep telefonlarının olduğu haberini aldık. Bununla ilgili de gerekenleri söyledik. Bunların üzerine gidilmesi lazım" diye tepki göstermişti.

Bu açıklamaların ardından gözaltına alınan tüm polislerin telefonlarına el konularak emanete alındığı bildirildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre cuma günü adliyeye çıkarılan polislerden tutuklanması istenen 49'unun avukatları, gözaltı süresinin dolması ile birlikte hakkında el koyma kararı bulunmayan telefonların, Cumartesi gecesi müvekkillerine iade edildiğini söyledi. Avukatlar, “Hakkında el koyma kararı bulunmayan telefonlar, Cumartesi gecesi gözaltı süresi dolunca müvekkillerimize iade edildi. Bu sabah ise yeniden kendilerinden alınarak bize teslim edildi, biz de adliyenin kapısında bekleyen ailelerine teslim ettik" dediler.

Şüpheli polislerin avukatları, telefonların iadesi için bir dilekçe hazırladıkları dilekçeyi, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda görevli savcı bulunmaması nedeni ile işleme koyamadıklarını belirttiler. Avukatlar, savcının gelmesi ile birlikte dilekçelerini sunacaklarını kaydettiler.

Şüpheli polislerin avukatlarından Bilal Çalışır ise telefonların alınması süreci ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Gözaltı sürecinde müvekkillerimizi şahsi eşyaları emanete alınmıştı. Gözaltı süresi bittikten sonra bu eşyaları tutanak karşılığında iade edildi. Hakkında el koyma kararı bulunmadığı için telefonları da iade edildi. Bu sabah telefonların alınacağına dair Adalet Bakanı'nın talimatı olduğu yönünde bir söylenti dolaşmıştı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2014, 12:41
YORUM EKLE