Başbakan Davutoğlu: YPG güvenliğimizi tehdit ederse vururuz!

Ahmet Davutoğlu, “Eğer YPG, bizim güvenliğimizi tehdit ederse gereği yapılır, vururuz” dedi

Başbakan Davutoğlu: YPG güvenliğimizi tehdit ederse vururuz!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hollanda’nın Lahey kentindeki temasları sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özellikle son dönemde YPG ve PYD hakkında yapılan açıklamalara yönelik dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, “Eğer YPG, bizim güvenliğimizi tehdit ederse gereği yapılır, vururuz” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘PYD İLE İLİŞKİMİZ FARKLI OLURDU’

“Çözüm süreci devam ediyor olsaydı, PYD ile ilişkimiz de farklı olurdu bugün. Nitekim geçmişte de farklıydı, çünkü çözüm süreci devam ediyordu, PKK yurtiçinde saldırmıyordu, ülkeyi terketmeleri beklentisi vardı. Bugün öyle değil.

“Bizim hassasiyetlerimizi müttefiklerimizin gözetmesini bekliyoruz. Biz onların hassasiyetlerini gözetiyoruz. DEAŞ (IŞİD) bize zarar veriyor hepimize. ‘DEAŞ’la mücadele edelim’ dedikten sonra ve bunda anlaştıktan sonra, ‘PKK Suriye’de bana zarar vermiyor, dolayısıyla size zarar vermeye devam etsin’ demenin mantığı yok.”

‘YPG’Yİ MEŞRU GÖREMEYİZ’

“Sayın Joe Biden geldiğinde 5 saate yakın harita üzerinde her şeyi paylaştık. Hangi yollardan YPG’nin Türkiye’ye silah soktuğundan tutun da neler yaşanmakta olduğuna kadar her şeyi paylaştık. Bizim beklediğimiz bir hassasiyet var. DEAŞ’a karşı mücadele ediyor diye YPG’yi meşru göremeyiz.’’

‘GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDERSE GEREĞİ YAPILIR’

“Biliyorsunuz, Irak’ın Kuzeyindeki Kürt bölgesi ile Suriye’nin Kuzeyinde PYD denetimindeki Kürt bölgesi arasında bir koridor var. Bu geçişkenlikten Barzani de biz de rahatsızız. YPG’nin PKK bağlantısı dediğim gibi aşikar. Eğer YPG, bizim güvenliğimizi tehdit ederse gereği yapılır, vururuz.

“Zaten dikkat edin, Irak ve Suriye coğrafyasını yatay olarak kullanan iki örgüt var. Biri DAEŞ, diğeri PKK… Coğrafyanın iki tarafında da faaliyetteler. PKK bir ara Irak’ta Şengal’de de hâkimiyet kurmaya kalktı ama Barzani izin vermedi ona.

“Bu iki terör örgütü de Türkiye sınırında Türkiye’yi rahatsız edecek faaliyetler yaptığında bizim için aralarında bir fark kalmaz. Birinin diğerine karşı savaşta olması onu meşru kılmaz. Nitekim Nusra’yı düşünün. Bu örgüt de Kaide’nin uzantısı ve DAEŞ’le çarpışıyor ama DAEŞ’le savaşmaları onları meşru yapmaz. Aynı şekilde PKK da bir meşruiyet edinemez.”

(Kaynak: imc tv)


Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 09:00
YORUM EKLE