Barzani Türkiye'nin Öcalan teklifini ret mi etti?

Bir Kürd liderini zindanda görmek istemediği iddia edildi…

Barzani Türkiye'nin Öcalan teklifini ret mi etti?

Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre, çözüm sürecine katkı kapsamında Öcalan'ı ikna etmesi için Türk yetkililerin Barzani'ye görüşme teklifinde bulunduğu, Barzani'nin "Esaret koşullarında görüşme yapamam" diyerek teklifi reddettiği iddia edildi.

BARZANİ KABUL ETMEDİ

Erbil merkezli Basnews ajansının Barzani’ye yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Türk yetkililer Barzani’den İmralı Cezaevi’ne giderek Öcalan’la bir görüşme gerçekleştirmesini rica etti. Ancak Barzani, Öcalan’ı esaret koşullarında ziyaret etme talebini kabul etmedi. Kürdistan Bölge Başkanlığı yetkilisi olduğu açıklanan ancak ismi saklı tutulan kaynağın, "Barzani, Öcalan'ı zindan koşullarında görmek istemedi. Bir Kürd liderini zindanda görmenin kendisini huzursuz edeceğini belirterek bu teklifi reddetti" dediği belirtildi.

MEKTUP YAZDI

Yaklaşık 3 ay önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Diyarbakır'ı ziyaret eden Barzani, çözüm sürecine katkı amacıyla devlet yetkilileri ile üst düzeyde görüşmeler yapmış, BDP yönetimi ile de biraraya gelmişti. Bir süre önce de Öcalan tarafından Barzani'ye bir mektup yazıp Kürt Ulusal Kongresi'nin toplanmasına katkı sağlamasını istemişti. Mektubu Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder, Erbil'de görüştükleri Barzani’ye teslim etmişti. Öcalan ile Barzani arasında zaman zaman mektuplaşma ve mesajlaşmanın olduğu biliniyor. Öcalan’ın Barzani’den Ulusal Kongre’ye ev sahipliği yapmasını ve Suriye'nin Kürt bölgesi Rojava konusunda esnek bir siyaset izlemesini istiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 12:38

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER