Barış İnce’ye TÜRGEV'e hakaretten tazminat cezası

TÜRGEV’e hakaret ettiği gerekçe gösterilen Barış İnce, para cezasına çarptırıldı

Barış İnce’ye TÜRGEV'e hakaretten tazminat cezası

BirGün Gazetesi Yayın Danışmanı Barış İnce'ye, Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticileri arasında yer aldığı TÜRGEV'e hakaret ettiği iddiasıyla 5 bin lira para cezası verildi. İnce Twitter’dan “O parayı bulacağım. Evdeki komidine koyacağım. Gelip çalabilirler” diye yazdı.

İstanbul 22. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya Barış İnce ve avukatı gelmezken TÜRGEV avukatı Sema Yıldız katıldı.

İnce, gazetede yazdığı akrostiş yazı da yönetiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile kızı Esra Albayrak’ın da bulunduğu ve kapatılan yolsuzluk dosyalarında da adı sıkça geçen TÜRGEV’e hakaret etmekle suçlandı.

Mahkeme, İnce hakkında aynı yazı nedeniyle başka mahkemede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilal Erdoğan ve yolsuzluk soruşturmalarında adı geçen bazı kişilere hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldığını belirtti. Söz konusu dosyayı istediklerini belirten hakim, bu davada karar çıktığını, İnce’ye Cumhurbaşkanı ve Bilal Erdoğan’a hakaretten adli para cezası verildiğini hatırlattı. Hakim, İnce’nin aynı yazıyı kendi dosyalarına da savunma olarak verdiğini belirtti.

Vakfın avukatı Sema Yıldız, İnce’nin ifadelerinin savunma sınırlarını aştığını, hakaret kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Mahkeme de davanın kısmen kabulüne karar vererek İnce’yi 5 bin lira manevi tazminata mahkum etti.

‘KOMİDİNE KOYACAĞIM'

Cezanın ardından Twitter’dan açıklama yapan İnce, “TÜRGEV yolsuzluk haberimden dolayı 5000 lira tazminat cezası aldım. O parayı bulacağım. Evdeki komidine koyacağım. Gelip çalabilirler” dedi.

İLK CEZA DEĞİL

Yakın zamana kadar BirGün gazetesinde Yazı İşleri Müdürü olan Barış İnce daha önce yolsuzluk haberleri nedeniyle Tayyip Erdoğan ve oğluna hakaret gerekçesiyle 10 bin 620 lira adli para cezasına çarptırılmıştı. İnce’nin bu davaya yönelik ‘savunmam’ diyerek gazetede yazdığı yazıda da hakaret ettiği gerekçesiyle yine tazminat ve ceza davaları açılmıştı.

KRİTİK DURUŞMA 1 ARALIK'TA

Barış İnce 1 Aralık'ta, yine Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla hakim karşısına çıkacak. Dava kapsamında BirGün'ün Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin ve Sorumlu Müdür Can Uğur ile Barış İnce, Türkiye’de gençlerin öldürülmesi ve gerçekleşen “cumhurbaşkanına hareket” tutuklamalarına tepki olarak BirGün’ün 17 Şubat 2015’teki “Hırsız, katil Erdoğan” manşetinden dolayı 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanıyor. Duruşma 1 Aralık günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde saat 10.05’te başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 17:18
YORUM EKLE