Barış bildirisinden imzasını çeken akademisyene ceza

Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü, Barış için Akademisyenler bildirisine imza atan iki akademisyene, imzalarını çektiği halde "kınama" cezası verdi

Barış bildirisinden imzasını çeken akademisyene ceza

Osmangazi Üniversitesi, Barış İçin Akademisyenler İnsiyatifi’nin  ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildirisine imza attığı gerekçesiyle iki akademisyene, imzalarını çekmelerine rağmen ‘kınama’ cezası verdi.

Rektörlük, "devleti insan hakkı ihlali yapmakla itham etmeyi" dahi cezaya gerekçe gösterip akademisyenlerden birine ilişkin tebligatı da imzasını çekmeyen başka bir akademisyene gönderdi.

Kemal Göktaş’ın Cumhuriyet’teki haberine göre, üniversitede araştırma görevlisi olan Pelin Tuştaş’a 9 Mayıs 2016’da gönderilen tebligatta disiplin soruşturması sonunda ‘kınama’ cezası verildiği bildirildi.

Bildiriye imza atan ve imzalarını çekmeyen altı akademisyenle birlikte soruşturulan Tuştaş, akademisyen arkadaşlarıyla görüşmesinin ardından söz konusu tebligatın aynı üniversitede bildiriye imza atan ve soruşturma aşamasında imzasını çeken Pelin D.’ye ait olduğunu anladı.

Bir süre sonra rektörlükten Tuştaş’a tebligatın ‘sehven’ gönderildiğine dair yeni bir yazı gönderildi.

Yazıda Tuştaş hakkındaki kararın kendisine yönelik soruşturma sona erince bildirileceği de belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 13:08

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER