Barış Atay'dan Yılmaz Erdoğan'a bildiri yanıtı

Sinema yapımcıları ile MARS grubu arasında yaşanan kriz tarafların karşılıklı açıklamalarıyla devam ediyor

Barış Atay'dan Yılmaz Erdoğan'a bildiri yanıtı

Sinema yapımcıları ile MARS grubu arasında yaşanan kriz tarafların karşılıklı açıklamalarıyla devam ediyor.

Türkiyeli sinemacılar konuyla ilgili olarak yaptıkları imza metnini imzalayan Yılmaz Erdoğan'a Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Barış Atay'dan tepki geldi.

Sinema yapımcıları ile MARS grubu arasında yaşanan kriz tarafların karşılıklı açıklamalarıyla devam ediyor.

Konuyla ilgili son olarak bakanlık devreye girdi.

Meclis Komisyonu bu çarşamba Sinema Filmlerinin Desteklenmesi ve Sınıflandırılması ile ilgili 5224 sayılı kanunun güncellenmesine ilişkin meclise sunulan yasa teklifini görüşecek.

Türkiyeli yönetmenler yasa teklifiyle ilgili çağrıda bulundu. Aralarında Nuri Bilge Ceylan, Canan Gerede, Erden Kıral, Belmin Söylemez, Onur Saylak, Handan Öztürk, Hüseyin Karabeyi, Pelin Esmer, Yeşim Ustaoğlu, Zeynep Dadak, Aslı Özge, Çağan Irmak ve Yılmaz Erdoğan’ın da bulunduğu yönetmenler bir bildiri yayınlayarak yasanın sınıflandırma ve değerlendirme ile ilgili maddelerinde, “komisyonca uygun bulunulmayan filmler ticari dolaşıma ve gösterime sunulamaz” önermesinin kaldırılmasını, Türkiye’de düzenlenecek ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilecek filmlere yönelik düzenleme ile destekleme kurullarının oluşturulmasında sinema sektörü üyelerinin azınlığa düşürülmesinin düzeltilmesini talep ettiler.

Ancak, Twitter adresinden paylaşımda bulunan Yılmaz Erdoğan, birkaç yapıcı değişiklik dediği film yönetmenlerinin önerilerini "maksadını aşan bir şekilde sunuluyor" dedi.

Erdoğan'ın bu paylaşıma tepki gösteren Milletvekili Barış Atay, "40 yılın başı, kendi mesleğinle ilgili bir tek bildiriye attığın imza için bile af diliyorsun. Yazık sana be, yazık. Neymiş? “Maksadını aşan bir şekilde sunuluyor”muş. Utanmaz!" diyerek sert tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 16:58

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER