Baransu'ya Twitter'da Erdoğan'a hakaretten 10 ay hapis

Mehmet Baransu 10 ay hapis cezasına çarptırıldı

Baransu'ya Twitter'da Erdoğan'a hakaretten 10 ay hapis

Gazeteci Mehmet Baransu, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Başbakanlığı döneminde hakaret ettiği gerekçesiyle 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

"ADIMA AÇILMIŞ 8 ADET SAHTE HESAP VAR"

Hürriyet’te yer alan habere göre, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya başka suçtan tutuklu Mehmet Baransu ve avukatı geldi.  Baransu, "Adıma açılmış 8 adet sahte twitter hesabı var. Benim yazmadığım bazı tweetler de benimmiş gibi gösterilmiş. Hesabımdan yazdığım yazılar tamamen kamuoyuna yansıyan olaylarla ilgili ve içerisinde hakaret yok. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatımı talep ederim" dedi.

10 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Mahkeme, suça konu tweetlerle hakaret suçunun işlendiğinin sabit olan olduğunu belirterek Mehmet Baransu'nun önce 1 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Baransu'nun geçmişi, sosyal ilişkileri, yargılama süresindeki davranışlarını göz önünde bulunduran mahkeme cezayı 10 aya indirdi ve hakkında daha önce verilmiş 3 aydan fazla hürriyeti bağlayıcı ceza bulunmadığı gerekçesiyle verilen hapis cezasını erteledi.

İDDİANAME

Anadolu Cumhuriyet Savcısı Sıddık Çinko tarafından hazırlanan iddianamede, Mehmet Baransu'nun Twitter üzerinden geçtiğimiz yıl yaptığı paylaşımlarla, Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "hakaret ve şantajda" bulunduğu gerekçesiyle toplamda 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 21:35

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER