Baraj gölü yerine hayvanat bahçesindeki yapay göletten su aldı

Yangın söndürme helikopterinin hatası

Baraj gölü yerine hayvanat bahçesindeki yapay göletten su aldı

Kayseri'de dün Ali Dağı'nda çıkan orman yangınına müdahale için Adana'dan gelen yangın söndürme helikopterinin, Sarmısaklı Baraj Gölü yerine kent içindeki Büyükşehir Belediyesi'ne ait hayvanat bahçesindeki yapay göletten su aldığı ve burada bazı kuşların telef olduğu ortaya çıktı.

Talas ilçesi Komando Caddesinde bulunan mesire yerinde dün akşam saatlerinde yangın çıktı. İtfaiye ekipleri çam ve meyve ağaçlarından oluşan arazideki yangını söndürmek için harekete geçerken, Orman Bölge Müdürlüğü de Adana'dan helikopter desteği istedi.

Rus pilot ve yanındaki kılavuz Türk teknisyen denetiminde Kayseri semalarına gelen yangın söndürme helikopterinin Rus pilotuna iddiaya göre su alması için Yamula ve Sarmısaklı baraj göllerinin koordinatları verildi.

Ancak pilot, ilk sortiyi Kocasinan İlçesindeki Büyükşehir Belediyesine ait Anadolu Harikalar Diyarı bünyesinde bulunan hayvanat bahçesindeki su kuşlarının bulunduğu 4 bin metrekare genişliğindeki yapay gölette yaptı.

Helikopterin sarkıttığı su haznesinin çarptığı yaban ördekleri ve su kuşlarından 10 kadarı telef oldu. Hayvanat bahçesi yöneticileri pilotlara el kol hareketi ile tepki gösterdi ve durumu Orman Bölge Müdürlüğü'ne bildirdi. Helikopter pilotu daha sonra uyarıldı ve Yamula ve Sarmısaklı baraj göllerine yönelerek, 4 sorti yaptı. Yangın da daha geniş alana yayılmadan söndürüldü.

Yangın söndürme helikopterinin yapay göletten su almasını cep telefonu ile görüntüleyenler, "Helikopter, bizim de hayatımızı tehlikeye attı. Zira, havalanan yaban ördekleri helikopterin arka kuyruk pervanesine girseydi, helikopter düşer, kırıma uğrardı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2014, 12:39
YORUM EKLE