Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sulak alanı yapılaşmaya açtı

AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Edremit'teki sulak alanı yapılaşmaya açtı ve konut alanı olarak satışa çıkarılacağını duyurdu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sulak alanı yapılaşmaya açtı

Ekim 2020’de yaşanan İzmir depreminde yurttaşlara mezar olan binaların sulak alanlara yapıldığının ortaya çıkmasına rağmen yaşanan felaketlerden ders çıkarılmayan AKP iktidarı, attığı adımlarla felakete davetiyle çıkarmaya devam ediyor.

Edremit’teki Zeytinli Altınkum Mevkii’nde yer alan Hazine’ye ait 379 dönüm sulak alan, Milli Emlak tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Balıkesir’in şubat ayı belediye meclis toplantısında, bu alanın satışa çıkarılması ve yapılaşmaya açılması gündeme geldi.

AKP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI: KİMSENİN ANLAM VEREMEDİĞİ BOŞ BİR ARAZİ, GELİR ELDE EDECEĞİZ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, sulak alandaki yapılaşma planını “Zeytinli’deki arazide pazar alanı, cami, terminal, turizm amaçlı bölümler, konut alanları yapılacak parseller üretip satmayı planlıyoruz. Buradan gelir elde edeceğiz. Burası hiç kimsenin anlam veremediği, bomboş bir arazi” diye savundu.

ÇEVRECİLERDEN DOĞAL YAŞAM ALANI VE İZMİR DEPREMİ UYARISI

Konuya ilişkin Cumhuriyet’e değerlendirmede bulunan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, bölgenin sulak alan olduğunu ve bu nedenle yapılaşmaya açılmaması gerektiğini vurguladı. Doğan, “Ekosistemin en önemli unsurlarından birisi sulak alanlardır. Burası yaban hayatının yaşandığı, kuşların, balıkların bulunduğu yerlerden biridir” dedi. Deprem riskine de dikkat çeken Doğan, “İzmir depreminde sulak alanlar doldurularak yapılan yerlerin sıkıntılarını gördük. O bölgede yapılaşma, deprem riski açısında ciddi bir sıkıntı oluşturur” diye konuştu. Doğan, alanın tabiat parkı olarak kullanılabileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2021, 20:06

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER