Bakanlık, kendisiyle 'iltisaklı' derneği 'terörle iltisaklı' ilan etti

İçişleri Bakanlığı, kendisine bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün de işbirliği protokolü imzaladığı derneğin yöneticilerini, 'PKK, MLKP, DHKP-C, TDKP, FETÖ ile iltisaklı' gösterdi

Bakanlık, kendisiyle 'iltisaklı' derneği 'terörle iltisaklı' ilan etti

 İçişleri Bakanlığı, Türkiye’nin mültecilerle ilgili çalışan en büyük derneği olan, devletle onlarca projede birlikte çalışan Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’ni (SGDD) 'terörle iltisaklı' ilan etti.

İçişleri Bakanlığı, emniyetten gelen yazı doğrultusunda, kendisine bağlı bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün de işbirliği protokolü imzaladığı SGDD'nin yöneticilerinin çoğunluğunun 'PKK/KCK, sol tandanslı MLKP, DHKP-C, TDKP, FETÖ/PDY ve misyonerlik/ajanlık faaliyeti içerisinde faaliyet gösteren şahıslarla iltisaklı' olabileceğini mahkemeye bildirdi.

Böylece bakanlıkla 'iltisaklı' olan dernek, bakanlık tarafından terörle iltisaklı gösterildi.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık Daire Başkanlığı, Türkiye vatandaşlığına geçmek isteyen bazı dernek yöneticilerinin talepleri konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü'nden bilgi istedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gelen yazıda, bu kişilerin çalıştıkları kuruluşlar değerlendirildi. Yazıda, Concern Worl Wide adlı kuruluşun yöneticilerinin artık varlığı bulunmayan THKP-C, Dev Sol örgütleri ile iltisaklı olabileceği kaydedildi.

Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi Derneği’nin KHK ile kapatıldığı ancak faaliyetlerini UDAK isimli dernekte sürdürdüğü, çalışanlarının PKK ile iltisaklı olabileceği ifade edildi.

Yazıda, American Bar Assocation için de 'yöneticilerinin organize suç örgütünde faaliyet gösteren şahıslarla iltisaklı olabileceği' tespiti yapıldı.

Uluslararası İlişkiler İçin Ulusal Demokratik Enstitü yöneticilerinin 'FETÖ doğrultusunda faaliyet gösteren' Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile Uluslararası Kurtarma Komitesi isimli kuruluşun yöneticilerinin de 'FETÖ ile iltisaklı' olduğu kaydedildi.

TÜM ÖRGÜTLERLE 'İLTİSAKI' VARMIŞ

Yazıda, SGDD için, "Kuruluş yöneticilerinin çoğunluğunun bölücü terör örgütleri PKK/KCK, sol tandanslı MLKP, DHKP, TDKP terör örgütlerine, FETÖ PDY ve misyonerlik ajanlık faaliyeti içerisindeki şahıslarla iltisaklı olabileceği" tespiti yapıldı.

Bu tespit doğrultusunda İçişleri Bakanlığı, söz konusu derneklerde çalışanların vatandaşlık başvurularını reddetti. Bu isimlerden birinin avukatı İrem Esra Kömürcü, konuyu yargıya taşıyarak, bakanlık işleminin iptalini istedi. İçişleri Bakanlığı, mahkemeye gönderdiği savunmada, emniyetten gelen bilgiyi yineleyerek, talebin reddedilmesi gerektiğini bildirdi.

SGDD, 20 yılı aşkın süredir mülteci alanında çalışıyor. Bin 700 çalışanı bulunan ve birçok projede devletle ortak hareket eden SGDD, 2017’de Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile de işbirliği protokolü imzaladı. Protokolle ilgili bilgiler halen İçişleri Bakanlığı'nın web sayfasında yer alıyor.

Basın Yayın Genel Müdürlüğü ile de işbirliği protokolü bulunan SGDD'nin Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte yürüttüğü Göçmen Sağlığı Merkezi projesi de devam ediyor.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 15:20

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER