Bakanlar Kurulu’ndan ‘Gri memurluk’ önerisi

‘FETÖ/PDY’ şüphesi ya da tespitiyle açığa alınanların sayısı 70 bine ulaştı

Bakanlar Kurulu’ndan ‘Gri memurluk’ önerisi

Bakanlar Kurulu’nda, açığa alınan memurlarla ilgili sağlam delil yoksa önce 3-4 yıllık ‘gri memurluk’ takibi yapılması, ‘FETÖ’ bağı kesinleşirse işten çıkarma önerisi yapıldı.  

Buna göre, ‘FETÖ’ üyeliği kapsamında ihbar edilen memurlar, sağlam deliller yoksa “gri memurluğa” alınacak. 3-4 yıl yakın takip başlayacak. ‘FETÖ’ bağı tespit edilenler atılacak.

Lütfi Erdoğan’ın HaberTürk’teki haberine göre, darbe girişiminin ardından kamuda ‘FETÖ/PDY’ şüphesi ya da tespitiyle açığa alınanların sayısı 70 bine ulaştı. En çok açığa alma yapan kurum 22 bin kişi ile Milli Eğitim Bakanlığı olarak göze çarpıyor.   Bunu yaklaşık 9 bin ile Türk Silahlı Kuvvetleri, 8 bin ile Emniyet Genel Müdürlüğü, 6 bin kişiyle Sağlık Bakanlığı takip etti. Açığa alınan memurların soruşturma geçirmeden ihraç edileceği söylentileri sonrasında atılacak adım da netleşmeye başladı.  

SORUŞTURMALAR YÜRÜTÜLÜYOR  

Bakanlar Kurulu’nda söz konusu memurlarla ilgili bir öneri gündeme geldi. Buna göre, kamu kurumları, açığa aldığı memurlar hakkındaki idari soruşturmaları tamamladıktan sonra çıkan sonuca göre ihraçlara başlayacak.   Ancak, bakanlıklara günlük gelen ihbarlar ayrı değerlendirmeye tabi tutulacak. İhbar edilen tüm memurlar için açığa alma işlemi uygulanmayacak. Bu memurlar için “gri memurluk” sistemi uygulanacak.

Hakkında ihbar yapılan memurlar “çok şüpheli”, “şüpheli” ve “az şüpheli” olarak sınıflandırılacak.   İhbarın yanında sağlam delilleri olanlar soruşturma sonucuna göre memurluktan atılacak. “Az şüpheli” gruptaki memurlar bakanlık birimleri tarafından 3-4 yıl yakın takibe alınacak. Yapılan takipte FETÖ ile bağlantısı tespit edilenler delilleriyle ihraç edilecek.  

Operasyonlar devam ederken sadece Sağlık Bakanlığı’nda çalışan personelle ilgili ‘FETÖ’ bağlantısı iddiasıyla günlük 500 ihbar geldiği öğrenildi. Hakkında ihbar yapılan memur için inceleme başlatılıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2016, 13:40
YORUM EKLE