Bakan Koca: Covid-19 aşısı 28 gün ara ile iki doz olarak yapılacak 

Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısını ardından yazılı açıklama yaptı 

Bakan Koca: Covid-19 aşısı 28 gün ara ile iki doz olarak yapılacak 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsü (Covid-19) aşısının 28 gün ara ile iki doz olarak yapılacağını açıkladı.  

Koca, “İkinci doz aşı yapıldıktan sonraki iki haftayı da kapsayacak şekilde sıkı korunma tedbirlerinin sürdürülmesi önem arz etmektedir” dedi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısını ardından yazılı açıklama yaptı.  

"Bir yılımızı kesintisiz olarak tüm dünyayı sarsan salgınla mücadele ederek geçirdik" diyen Koca, "Hastalıkla mücadele ile geçen bu dönemi geride bırakıp yeni yılla birlikte koruyucu önlemleri uygulamaya geçmenin hazırlığı içindeyiz. Sağlık Çalışanları Yılı olan 2021 yılına sağlık çalışanlarımızı aşılayarak başlayıp koruyucu tedbirlere geçmenin ilk adımını atacağız" ifadelerini kullandı.  

Çin'den satın alınan korona virüsü aşısının bugün Türkiye'ye ulaştığını hatırlatan Koca, "sevkiyat sırasında soğuk zincirin bozulmaması adına gerekli tüm tedbirler alındığını" ve sorun yaşanmadığını belirtti. 

Aşıların gümrükte kaldığı ve sevkiyattaki koşullar hakkında da bilgi veren Koca'nın açıklaması şu şekilde: 

‘AŞILAR GÜMRÜKTE HİÇBİR ISI DEĞİŞİKLİĞİNE MARUZ KALMADI’ 

Pekin gümrüğüne soğuk zincirle getirilen aşılar, gerekli işlemler tamamlanıncaya kadar lityum bataryalı soğutucuları olan konteynırlarda saklanmıştır. Bu sayede aşılar, gümrükte muhafaza edildiği süre boyunca hiçbir ısı değişikliğine maruz kalmamıştır. Ülkemize yıllardır temin edilen aşıların çoğu öncelikli kargo statüsünde olan bu tür konteynırlarla transfer edilmektedir. 

‘AŞILAR SICAKLIK KONTROLÜNDEN SONRA KABUL EDİLDİ’ 

Aşılarımız bu sabah erken saatlerde Esenboğa Havalimanına iniş yapmıştır. Aşılarımız buradan; sıcaklık kontrol sistemi, jeneratör ve yedek sistemler bulunan Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposuna nakledilmiştir. Ürünler Bakanlığımızın deposuna geldiğinde bu sıcaklık kayıt edici cihazlar kontrol edilmiş ve sonrasında ürün kabulü yapılmıştır. 

‘NUMUNELERİN ANALİZ SÜRECİ BAŞLADI’ 

Aşılardan rastgele örnek olarak alınan numuneler, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarlarına sevk edilerek analiz süreci başlamıştır. Olumlu bulunması durumunda TİTCK tarafından Acil Kullanım Onayı verilecektir. Bu süreçte aşılar, Bakanlığımıza ait iklimlendirme özelliğine sahip özel tasarlanmış araçlarla il depolarına dağıtılacaktır. 

‘İLK OLARAK SAĞLIKÇILAR VE HUZUR EVLERİNDE BULUNAN AŞILANACAK’ 

Aşılama programı başladığında atılacak adımlar ve aşılamada öncelik sıralaması Bilim Kurulumuzca belirlenmişti. Bu stratejinin ilk basamağında yer alan sağlık çalışanları ve huzur evlerinde bulunan kişilerin aşılanmasına ilk olarak başlanacaktır. Bütün Aile Sağlığı merkezleri ile kamu, özel ve üniversite hastanelerimizde aşı yapılması için planlama yapılmış durumdadır. 

‘HASTALIK RİSKİNİ EN AZA İNDİRECEK BİR PLANLAMA YAPILDI’ 

Bilim Kurulumuz COVID-19 aşılaması ile ilgili uygulamaya yönelik konuları tartışmış ve hastalık riskini en aza indirecek şekilde bir planlama yapılmıştır. Bu kurallar ile uygulama kılavuzları önümüzdeki günlerde hem sağlık kuruluşlarımıza iletilecek. Ayrıca bilgilendirme amaçlı bir web sayfası ve süreç yönetimi açısından bir mobil uygulama da devreye alınacaktır. 

‘İKİNCİ DOZDAN SONRA İKİ HAFTA SIKI KORUNMA ÖNEMLİ’  

Aşılama takviminin toplumdaki bağışıklık oranını en üst düzeye, en kısa zamanda ulaşmasını sağlayacak şekilde uygulanması hedeflenmektedir. Bu nedenle oluşturulan risk sıralamasına göre, vatandaşlarımızın aşılanmasının ülke çapında bir program ile mümkün olan en kısa zamanda tamamlanması hedeflenmektedir. Aşı ile oluşturulan bağışıklık yanıtı ikinci doz uygulaması ile daha da artmaktadır. Salgının hızının yavaşlamış olması da göz önüne alınarak inaktif aşının 28 gün ara ile iki doz olarak yapılması uygun bulunmuştur. İkinci doz aşı yapıldıktan sonraki iki haftayı da kapsayacak şekilde sıkı korunma tedbirlerinin sürdürülmesi önem arz etmektedir. 

‘VATANDAŞLARIMIZ BİLDİRİMDEN SONRA MHRS RANDEVU ALACAK’  

Vatandaşlarımız öncelik gruplarına göre kendilerine ayrılan aşıların yapılması kendilerine ulaşan bildirimden sonra Merkezi Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden veya uygun bir kamu yada özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabileceklerdir. Aşının güvenli nakil süreci, uygulanması ve kayıt altına alınması dijital sitem üzerinden anlık takip edilecektir. Aşı risk yönetim stratejisine uygun olarak hakkaniyetle dağıtılacaktır. 

‘STRATEJİK PLAN DIŞINDA HİÇBİR ÖNCELİK TANINMAYACAK’  

Vatandaşlarımız konumlarına göre risk sıralamasını web sitemizden takip edebilecektir. Aşı dağıtım ve uygulama sonuçları anlık ve canlı olarak paylaşılacaktır. Aşılama önceliğinde bilim kurulumuzun belirlediği stratejik plan dışında hiçbir öncelik tanınmayacaktır. Aşılama programının başarıyla uygulanması için her bir vatandaşımız da bu stratejiye uygun olarak sırasını beklemelidir. 

‘ÜLKEMİZİN NE KADAR YETKİN OLDUĞUNA HERKES ŞAHİT OLACAK’  

Aşılama programımızın başlaması ile birlikte Ülkemizin aşılama konusunda ne kadar tecrübeli ve yetkin olduğuna herkes şahit olacaktır. Halk Sağlığının korunmasında tüm mevcudiyetimizi ortaya koyarak mücadele edeceğimizden emin olabilirsiniz. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER