Bakan Bağış’a soykırım soruşturması

İsviçre’de ‘Gelsin beni tutuklasınlar’ demişti…

Bakan Bağış’a soykırım soruşturması

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, İsviçre'nin Zürih kentinde söylediği "Ermeni soykırımı yoktur. Gelsin beni tutuklasınlar" sözleri üzerine ön soruşturma başlatıldı.

 

EurActiv’in haberine göre İsviçre Zürih kantonu devlet savcılığı, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış hakkında ön soruşturma başlattı. İsviçre’de yayınlanan Neue Zürcher Zeitung Gazetesi'nin haberine göre Zürih başsavcılığı, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın Davos Dünya Ekonomik Formu (WEF)’ndan dönerken Zürih’te söylediği "Ermeni soykırımı yoktur. Gelsin beni tutuklasınlar" sözleri üzerine İsviçre Ermeni topluluğunun şikayeti üzerine ön soruşturma yapıldığını doğruladı.

 

BÜYÜKELÇİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Egemen Bağış, Basın Müşaviri Cihangir Şahin aracılıyla, konu ile ilgili olarak konuşmayacağını ön soruşturmanın sonuçlanmasını bekleyeceğini söyledi.

 

Bağış, geçtiğimiz hafta Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu için gittiği İsviçre'de bir gazetecinin Fransız Senatosu’nun 1915 olaylarına ilişkin yasa teklifiyle ilgili sorusu üzerine şöyle demişti:

 

“Bu konuda Sayın Başbakanımız gerekenleri söyledi. Bu karar bizim için yok hükmündedir. Fransa’da akıl sahiplerinin akıl sahibi olmayanlardan fazla olduğuna inanıyoruz. İsviçre de bildiğimiz kadarıyla sözde soykırımı reddetmenin suç olduğu bir ülke. Biz bugün İsviçre’deyiz ve ben diyorum ki 1915 olayları soykırım değildir. Gelsinler beni tutuklasınlar. Bu tür çabaların ben yaşama şansı olduğuna inanmıyorum. Bunlar bir kâğıt parçasından öteye gitmez.”

 

Türkiye'nin soruşturmaya yanıtı gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Raimund Kunz'u Bakanlığa çağırarak izahat istedi.

 

Sinirlioğlu, Kunz'a bu olayın "kabul edilemez" olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2012, 19:11
YORUM EKLE