Baba Gün, 81 gündür açlık grevinde: Bu dünyadan son istediğim oğlumun bir mezarının olması

Kemal Gün'ün sağlık durumu iyice kötüye gidiyor

Baba Gün, 81 gündür açlık grevinde: Bu dünyadan son istediğim oğlumun bir mezarının olması

70 yaşındaki Kemal Gün, oğlunun cenazesini almak için 81 gündür açlık grevinde. 13 kilo kaybeden, kaslarında erime başlayan, sol gözünde görme kaybı yaşayan baba, "Ölsem bile geri adım atmayacağım. Bu dünyadan son istediğim oğlumun bir mezarının olması" dedi.

Kemal Gün (70), Dersim'de yapılan askeri operasyonda öldürülen oğlu Murat Gün’ün cenazesini alabilmek için 81 gündür Seyit Rıza Parkı’nda açlık grevi eyleminde.

Gönüllü sağlıkçılar tarafından her gün kontrolü yapılan Gün’ün kilo kaybı ve kas erimesi devam ediyor. Eyleme 74 kilo ile başlayan Gün 81 günde 13 kilo verdi. Ağrılarının her geçen gün arttığını söyleyen Gün’ün sol gözünde görme kaybı başladı. Gün, kısa mesafeyi duraklayarak yürüyebiliyor ve geceleri uyuyamıyor.

Oğlunun mezarı başında yasını tutmak istediğini dile getiren baba Gün, “Onlardan bir şey istemiyorum. Kendi elimle teslim ettiğim çocuğumun kemiklerini istiyorum. Eğer onlarda şeref, vicdan var ise, anne babaysalar, insanlıktan nasibini almışlar ise bizi artık oyalamasınlar. Sonuçta ölsem bile eylemimden geri adım atmayacağım. Bu dünyadan son istediğim oğlumun bir mezarının olması” dedi.

‘VALİ VE SAVCI TOPU BİRBİRLERİNE ATIYOR’

Açlık grevindeki Gün’e destek için yanında bulunan Özlem Balkı ise, kurumların topu birbirlerine atarak süreci uzattığını belirterek, STK’lerden oluşan heyetin vali ile yaptığı görüşmede, valinin heyeti başsavcıya yönlendirdiğini aktardı.

Başsavcının yanına giden heyete tekrar valiliğin işaret edildiğini söyleyen Balkı, “Bunu yapmanın bir anlamı yok. Sürecin bilerek uzatılmasına Kemal babanın bedeni dayanabilir mi? Gücünü göstermeye çalışmak inada bindirmek son derece anlamsız. Kemal babanın talebi siyasi bir talep değil, vicdani, insani bir taleptir. Savaşın bir onuru, hukuku vardır. Yapılanların hiçbir yerde yeri yoktur. Dini hassasiyetlerinin olduğunu sürekli dile getiren iktidara sormak lazım, yapılan bunca şey dinde var mı?” diye konuştu.

Nisan ayında Kemal Gün’e meydanda oturduğu her gün için Kabahatler Kanunu’na dayanarak 227 lira idari para cezası kesilmeye başlandı.

Gün'e şu ana kadar eyleminden dolayı 18 bin 614 TL para cezası kesildi. Gün, kabahatinin olmadığını asıl kabahati cezayı kesenlerin işlediğini söyledi.

Evren Demirdaş / Demokrat Haber

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 10:13

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER