Ayvalıtaş davası sanıkları beraat etti

Duruşmayı takip eden avukat Ömer Kavilli ise savcının ret kararının kabul edilemez olduğunu söyledi

Ayvalıtaş davası sanıkları beraat etti

Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüne ilişkin görülen dava duruşmasında iki sanığın beraatına karar verildi.

 Gezi Parkı eylemlerinde Ümraniye'de TEM otoyolu üzerinde gerçekleşen yürüyüş sırasında bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş'ın ölümüne ilişkin açılan davanın karar duruşması görüldü. Kartal’da bulunan İstanbul Anadolu 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma Ayvalıtaş ailesi katıldı.
 
 Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, davacı Mustafa Kartal ve Seyit Kartal'ın avukatı Sevgi Evren sanık Cengiz Aktaş'ın gerekçe göstermeden duruşmaya katılmadığını belirtti. Dava hakkında verilen mütalaanın kabul edilemez olduğunu belirten Evren, davanın yaklaşık 7 yıldır sürdüğünü söyledi. Sanıkları haklı gösteren bilirkişi raporlarının taraflı ve eksik olduğuna dikkat çeken Evren, “Kazanın yaşandığı gün iki polis memurunun tuttuğu tutanak 6 buçuk yıl boyunca göz ardı edildi" diye belirtti. Evren, raporlardaki eksikliklerin giderilmesini yeni bir bilirkişi raporu hazırlanmasını ve dinlenmeyen tanıkların dinlenmesi talebinde bulundu.
 
‘TUTUKLAYIN’
 
Baba Ali Ayvalıtaş da, "Tam 6,5 yıl geçti. Oğlum asker olacaktı. 80 km ile gittiğim halde karınca ezmiyorum. Yuvasını kuracak, insanlığa hizmet edecekti. Biz haram yemeyiz. Yürüyüşe katıldı. Bu suç mu? Sizden ricam size güveniyorum. Tutuklayın bunları. Çocuklarım öldürüldü. Eşim hayatını kaybetti. Allaha sığınıyorum" dedi. 

Sanık Görkem Demirbaş'ın avukatı Yalçın Tura da "Güvenlik önlemi alınmış olsaydı, ne o genç ölecek ne de bu dava görülecekti. Biz yeni bir rapor alınması konusuna katılmıyoruz. Bazı tahkikatın genişletilmesinin gerçeği değiştireceğine inanmıyoruz" diye belirtti.

Savcı davacı avukatların taleplerinin reddedilmesini istedi. Duruşmayı takip eden avukat Ömer Kavilli ise savcının ret kararının kabul edilemez olduğunu ifade etti. 

Davacı tarafı ve sanık avukatları mütalaa hakkında son beyanlarını sundu. Sanık Mehmet Görkem Demirbaş suçsuz olduğunu iddia ederek beraatını talep etti. Savcı geçen duruşmada sanıklarla ilgili beraat talep ettiği mütalaasını tekrarladığını söyledi.
 
BERAAT KARARI VERDİ
 
Mahkeme avukatların kazaya karışan aracın özellikleriyle ilgili rapor alınması, bir kısım tanıkların dinlenmesi yeniden rapor alınması ve diğer taleplerin yargıyı uzatacağı sandıkların hukuki durumunda değiştirmeyeceği, raporların alınmış olması ve sonuçlarının aynı olması nedeniyle taleplerinin reddine karar verdi. Mahkeme, sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş hakkında ise beraat edilmelerine hüküm etti.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER