Ayşe öğretmenin avukatı: Cezaevinde Deran bebek için yaşamsal risk var

Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, cezaevinin Deran bebek için yaşamsal risk oluşturduğunu söyledi

Ayşe öğretmenin avukatı: Cezaevinde Deran bebek için yaşamsal risk var

Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show programına telefonla bağlanıp Kürt kentlerinde yaşanan sokağa çıkma yasaklarını anlatarak, “Çocuklar ölmesin” dediği için hakkında verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezası kesinleşen öğretmen Ayşe Çelik, dün altı aylık bebeği Deran ile birlikte cezaevine girmişti.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne götürülen Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, DW Türkçe’den Aram Ekin Duran’a açıklamalarda bulundu.

“Tahliye umudumuzu kaybetmedik” diyen avukat Karaman, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Ayşe Çelik’in davasını gündemine aldığına ilişkin duyumlar aldıklarını ancak infaz gününe kadar AYM’den bir açıklama gelmediği için anne ve bebeğin hapse girdiğini söyledi ve “Ancak bu, her şey bitmiş demek değil. AYM bugün, yarın ya da 10 gün sonra kararını açıklayabilir. Bu da Ayşe öğretmen ve bebeğinin infazını durdurabilir” diye konuştu.

Ayşe Çelik ve çoklu alerji tanısı bulunan Deran bebeğin kalacağı Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde dört kadın koğuşu bulunduğunu ve koğuşların her birinin yaklaşık 30-40 kişilik olduğunu söyleyen Karaman, “Tahmin edersiniz ki cezaevi şartları sağlıklı bir yetişkini bile hasta etmeye yeterken, altı aylık bir bebek için yaşamsal riskler barındırıyor” dedi.

‘AYŞE ÖĞRETMEN VE BEBEĞİNİN BİR SAAT DAHİ CEZAEVİNDE KALMAMASI GEREKİYOR’

Çelik’in her şeye rağmen söylediklerinin arkasında olarak cezaevine girdiğini belirten Karaman, bundan sonraki hukuki sürece ilişkin ise şunları söyledi:

“Yasalara göre iyi hâlli mahkûmlara uygulanan şartlı tahliye müessesesi, Terörlü Mücadele Yasası’ndan hüküm giymiş kişiler için cezanın dörtte üçü infaz edildikten sonra gündeme geliyor. Yani Ayşe Öğretmen’in şartlı tahliye olması için 11 ay cezaevinde yatması gerekiyor. Ama farklı il ve mahkemelerde farklı bazı kararlar alındığını biliyoruz. Biz de bazı emsal kararları topladık ve bunlarla birlikte hafta başında tekrar mahkemeye başvuracağız. Ayşe Öğretmen için denetimli serbestlik talep edeceğiz. Ama Ayşe Öğretmen ve bebeğinin bir saat dahi cezaevinde kalmaması gerekiyor. Asıl ve belirleyici kararı Anayasa Mahkemesi’nden bekliyoruz.”

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 11:57

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER