Ayşe Öğretmen 6 ay sonra yeniden cezaevine girecek

4 Mayıs'ta tahliye edilen Ayşe Çelik'in infazına 6 ay ara verildiği ortaya çıktı

Ayşe Öğretmen 6 ay sonra yeniden cezaevine girecek

Diyarbakır'da, telefonla katıldığı bir televizyon programında 'çocuklar ölmesin' çağrısı yapmasının ardından hedef gösterilen ve 'terör örgütü propagandası yapmak' iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılarak 20 Nisan'da cezaevine konulan Ayşe Çelik, 4 Mayıs'ta tahliye edilmişti. Ayşe Öğretmen'in infazına 6 ay ara verildiği ve 6 ay sonra yeniden cezaevine gireceği ortaya çıktı.

Ayşe Çelik'in avukatı Mahsuni Kahraman, Twitter hesabından "Ayşe Öğretmenin tahliyesine ilişkin karar içeriğini bu gün öğrendik. Karar, '6 aylık infaza ara verme' kararıdır. Denetimli Serbestlik başvurumuz ile ilgili ise henüz karar verilmemiştir." dedi.

Ayşe Çelik'in avukatına, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı İlamat ve İnfaz Bürosu tarafından verilen infaza ara verme kararında, hükümlünün 4 Mayıs 2018 tarihli dilekçe ile Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuru yaptığı ve cezasının infazına arar verilmesini talep ettiği belirtildi. Kararda, "Hükümlünün bu talebiyle ilgili yapılan inceleme ve soruşturma sonucunda, talebin 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun'un 17'nci maddesince değerlendirilmesi gerektiği anlaşılmış olmakta, infazı gereken kararda yazılı cezanın yukarıda belirtilen tarihler arasında infazına ara verilmesine kararla birlikte süresinde cezanın çektrilmesi için başvurmadığında hakkında yakalama emri çıkarılacağının bildirilmesine karar verildi" denildi.

İNFAZA ARA 31 EKİM'DE BİTİYOR

Karara göre, 20 Nisan'da 6 aylık kızı ile Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne giren ve 4 Mayıs'ta tahliye edilen öğretmen Ayşe Çelik hakkındaki infaza ara verilmesi tarihinin ise 31 Ekim tarihinde biteceği ve bu tarihte yeniden cezaevine gireceği belirtildi.

BEBEĞİ İLE CEZAEVİNE GİRMİŞTİ

1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşe Çelik, 6 aylık infaz erteleme süresi dolduğu için 20 Nisan günü 6 aylık kızı ile birlikte Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne konuldu. Ayşe Çelik'in isteği üzerine, daha sonra 6 aylık kızı cezaevinden çıkarılarak ailesine teslim edildi. Çelik'in avukatı Mahsuni Karaman, Diyarbakır İnfaz Hakimliği’ne başvurarak müvekkilinin cezasının denetimli serbestlik tedbiri ile infaz edilmesini talep etti. Diyarbakır İnfaz Hakimliği, cezanın denetimli serbestlik tedbiri ile infaz edilmesine henüz karar vermezken, infaz erteleme talebi ise kabul edilerek, Ayşe Çelik, 4 Mayıs'ta tahliye edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 12:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER