AYM, Enis Berberoğlu kararını erteledi

Berberoğlu hakkında nihai karar eylül ayında verilecek

AYM, Enis Berberoğlu kararını erteledi

Anayasa Mahkemesi, Enis Berberoğlu'nun hak ihlali başvurusu hakkındaki kararını erteledi. Berberoğlu hakkında nihai karar eylül ayında verilecek.

Daha önce AYM Genel Kurulu'na sevk edilen bireysel başvurunun 23 Temmuz'da karara bağlanacağı duyurulmuş ve şu açıklama yapılmıştı:

“Başvuru; dokunulmazlık hakkını yeniden kazanan bir milletvekili hakkında yargılamaya devam edilmesi ve tutukluluğun sürdürülmesi nedeniyle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, iddia tanığının duruşmada hazır edilmemesi nedeniyle de tanık sorgulama hakkının ihlal edildiği iddialarına ilişkindir.”

NE OLMUŞTU?

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında mahkeme tarafından verilen, kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak bilgiye sunulmuştu.

Genel Kurul'da okunan tezkerelerin ardından Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları'nın milletvekilliği düşmüştü.

Güven, Farisoğulları ve Berberoğlu gece saatlerinde tutuklanmış; Enis Berberoğlu, 5 Haziran akşamı koronavirüs tedbirleri kapsamında tahliye edilerek ev iznine gönderilmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2020, 18:25

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER