'AYM 2017 referandumunu iptal edecek, parlamenter sisteme dönme planları yapılıyor' 

Şirin, “Erdoğan 50+1’den rahatsız, bekleyip göreceğiz” dedi

'AYM 2017 referandumunu iptal edecek, parlamenter sisteme dönme planları yapılıyor' 

Eski AKP milletvekili Emin Şirin, Ankara’da 2017 referandumu iptal edilerek parlamenter sisteme dönme planları yapıldığını söyledi.

Şirin, son günlerde sosyal medyada yayılan ve tepki çeken ‘intikam yemini edilen polis töreni’ görüntüleri hakkında ise, “o yemini devlet ettiremez, kim o yemini ettiriyorsa, o yemini ettirenler paralel yapılanma içindedirler” dedi.

Babıali TV’de Suat Toktaş’ın sorularını yanıtlayan Emin Şirin, HDP’nin 16 Nisan 2017 referandumundan hemen sonra referandumun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne bir başvuru yaptığını, Yüksek Mahkeme’nin Erdoğan’ın da zımni onayıyla bu başvuruyu gündemine alarak 2017 referandumunu iptal etmesinin ve böylelikle parlamenter sisteme dönüşün planlandığını söyledi.

Bunun Ankara’da konuşulan bir kulis bilgisi olduğunu söyleyen Şirin, “Erdoğan 50+1’den rahatsız, bekleyip göreceğiz” dedi. 

‘YENİ BİR DÜZENE GEÇİYORMUŞUZ GİBİ’

Devletin içinde başka paralel yapılanmalar ortaya çıktığını ve emarelerin yeni bir düzene geçiliyor şüphesi yarattığını söyleyen Emin Şirin bazı örnekler de saydı:

“Yeni bir düzene geçiyormuşuz gibi. Sanki bugün devletin içinde başka paralel yapılanmalar da ortaya çıkmaya başladı gibi görünüyor. SADAT’ın fuarındaki konuşmalara bakıyorsunuz, güvenlik kuruluşu adı altındaki bazı kuruluşların tavırlarına bakıyorsunuz, bütün bunlara baktığınızda, başka paralel yapılanmalar da var mı diye endişe etmemek kabil değil.”

Şirin, kendisine yöneltilen “Nasıl yapılar bunlar, paramiliter başka bir yapı mı?” sorusunu, “Söylediklerimin içinde hepsi var. Bu kadarda bırakalım, bundan sonrası çünkü mahkemelik hale geliriz…” şeklinde yanıtladı.

Son günlerde sosyal medyada yaygınlaşan ve tepki çeken “intikam yemini edilen polis töreni” görüntülerine de değinen Şirin, “O yemini devlet ettiremez, kim o yemini ettiriyorsa, o yemini ettirenler paralel yapılanma içindedirler” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2020, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER