Ayhan Çarkın gündemi…

Ayhan Çarkın gündemi belirlemeye devam ediyor…

Ayhan Çarkın gündemi…

Susurluk davası hükümlüsü eski özel timci Ayhan Çarkın savcılık tarafından sorgulandı. Çarkın gözaltına alınmadan önce verdiği son röportajda ASALA tarafından düzenlenen Türk büyükelçilere yönelik suikastlerde derin devletin parmağının olduğunu da ileri sürdü

İstanbul Kazlıçeşme’de geçen pazar günü katıldığı Newroz Kutlamaları’nın ardından neredeyse her gün faili meçhul cinayetler, yargısız infazlar, Susurluk, Ergenekon bağlantılarıyla ilgili açıklamalar yapan ve gözaltına alınan eski özel timci Ayhan Çarkın, dün sabah saatlerinde Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

Çarkın, en son yaptığı açıklamaların ardından başlatılan soruşturma kapsamında özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali’ye ifade verdi. Çarkın, saat 14.00 sıralarında ifade vermeye başladı. İlk günden beri ‘vicdan azabı’ çektiğini, ‘kullanıldığını’ söyleyen Çarkın, önceki gün gözaltına alınmadan yine farklı açıklamalarda bulundu. Her şeyin açığa çıkmasını istediğini söyleyen Çarkın, savcıya her şeyi belgeleriyle anlatacağını söyledi.

‘HERKES SUSURLUK’U ÖĞRENECECEK’

En son Taraf gazetesine konuşan Çarkın yine ilginç iddialarada bulundu. Abdullah Çatlı’nın hayatını kaybettiği Susurluk kazasıyla ilgili olarak ‘kimsenin tahmin etmediği bir şeyin’ çıkacağını ileri süren Çarkın, kazayı öğrendikten sonra olay yerine gidip morgda Çatlı’yı gördüğünü, arabayı inceledikten sonra ‘bu işte bir ihanet olduğu’na inandığını söyledi. Herkesin kazanın nasıl olacağını göreceğini dile getiren Çarkın, kazanın kaydının olduğunu belirtirken, Çatlı’nın Haluk Kırcı’nın idamını engellemek için Mesut Yılmaz’la anlaşma yaptığını ama Mesut Yılmaz tarafından da ihanete uğradığını öne sürdü.

‘RESMİ GÖRÜRSEN HER ŞEYİ ANLARSIN’

Susurluk’ta kaybolan çantayla ilgili de Çarkın, “O çantadan herkes bir şey almış, kimi defter kimi çanta almış. Ama bende olan hiç kimsede yok. Yakında göreceksiniz. Adalete anlatacağım. Mahkemeye beni çağıracaklar, Susurluk’u anlat diyecekler. Buyrun Susurluk diyeceğim. Adalet huzurunda anlatacağım. Oradaki resmi görürsen her şeyi anlarsın” diye konuştu.

‘BÜYÜKELÇİLERİ BİZİMKİLER VURDU’

Çarkın, çok çarpıcı bir başka iddiada daha bulundu. ASALA dosyasının açılmadığını söyleyen Çarkın, “Büyükelçilerimizi derin devlet öldürdü” iddiasında bulunarak “Çatlı Ermeni meselesinde kullanıldığını anladı. Bizim büyükelçilerimizi öldürenler yine bunlardır. Bu Dağlık Karabağ’a kadar uzanıyor. Orada da bir Ergenekon var. Ermenilere saldırıyoruz değil mi? Bir katliam yapıp fotoğraflarını çektin mi iş Ermeni’ye kalır. Çiller döneminde bu adama her türlü yetki verildi, her türlü pasaport verildi. Bu arşivlerde var”diye konuştu. Mehmet Ağar’la adalet huzurunda yüz yüze görüşmek istediğini de söyleyen Çarkın, Susurluk’u, derin devleti, infazları anlatacağını dile getirdi.

SAVCI’YA ANLATACAĞIM DEMİŞTİ

Ayhan Çarkın’ın savcılık sorgusunda bütün iddiaların sorulduğu öğrenildi. Yargısız infazlar, faili meçhul cinayetlerle ilgili soruların yöneltildiği belirtilirken, Susurluk kazasıyla ilgili elindeki belgelerin istendiği kaydedildi. Çarkın’a bu olaylara karışan kişilerle ilgili de soruların yönlendirileceği belirtilirken gerekiyorsa o kişilerin de ifadelerinin alınacağı öğrenildi.

AİLESİ DE ADLİYEYE GELDİ

Ayhan Çarkın’ın savcılık sorgusu sürerken Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nin önüne ailesi de geldi. Çarkın’ın babası, eşi ve iki kızı adliye önünde beklemeye başladı, ancak Çarkın ailesi hiçbir açıklama yapmadı. Gazetecilerin sorularını da yanıtlamaktan kaçındı.

TUTUKLAMA İSTENDİ; SERBEST BIRAKILDI

Susurluk davasında hüküm giyen eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın, savcılık sorgusunun ardından tutuklanma talebiyle sevk edildiği mahkemece serbest bırakıldı. Serbest kalan Çarkın, hiçbir açıklamada bulunmadı.

Edinilen bilgilere göre, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali'nin talimatı üzerine önceki gün İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan Çarkın, dün sabah saatlerinde emniyetteki işlemlerinin ardından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilmişti. Çarkın'ın, faili meçhul cinayetler ve yargısız infazlar ile ilgili son günlerde kamuoyuna yansıyan açıklamaları üzerine başlattığı incelemeyi soruşturmaya dönüştüren Savcı Karaali, eski özel harekat polisi hakkında tutuklama talebiyle akşam saatlerinde mahkemeye sevk etti.

Tutuklama talebi ile 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen Ayhan Çarkın, mahkeme tarafından gece saat 01.00 sıralarında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Çarkın, serbest kalmasının ardından adliye çıkışında bekleyen babası Halil Çarkın ve yakınları ile birlikte bölgeden ayrılırken, basın mensuplarının sorularını cevapsız bıraktı.

Anjiyo tedavisi uygulanan ve hastaneden geldiği öğrenilen baba Halil Çarkın ise, oğlunun serbest kalmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dün sabah 07.00'den bu yana adliye önünde oğlu Ayhan Çarkın ile ilgili gelişmeleri takip eden Halil Çarkın, "Mutluyum. Hakikatler zamanla ortaya çıkacak. Sabah 07.00'den beri buradayım. Buraya hastaneden çıktım geldim" diye açıklama yaptı. Üç kez anjiyo olduğunu ifade eden Çarkın, "Bu rahatsızlığımı hiç hissetmedim. Evlat rahatsızlığı daha büyük oluyor" diyerek sözlerini noktaladı.

AJANSLAR

YORUM EKLE