Avukat Mahsuni Karaman: Mevcut AYM üyeleri HDP kapatma davasına bakamaz

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı

Avukat Mahsuni Karaman: Mevcut AYM üyeleri HDP kapatma davasına bakamaz

HDP'ye açılan kapatma davasını değerlendiren avukat Mahsuni Karaman, kapatma davasını açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin ve davaya bakacak Anayasa Mahkemesi (AYM) üyelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atandığına dikkat çekti.

“HDP’nin kapatılması davasını, Partili Cumhurbaşkanının atadığı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı açıyor! Davayı, yine Partili Cumhurbaşkanının atadığı Anayasa Mahkemesi üyeleri karara bağlayacak!” diyen Karaman, AYM üyelerinin Selahattin Demirtaş'ın da aralarında olduğu tutuklanan HDP'lilerle ilgili kararının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) “ hukuk dışı ve gizli siyasal amaca hizmet” şeklinde nitelendirildiğini hatırlattı.

Demirtaş'ın da avukatlarından olan Mahsuni Karaman'ın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

 “HDP’nin kapatılma davasını inceleyecek bir Mahkeme yapısı yoktur.

1- İrfan Fidan, HDP’li siyasetçilerle ilgili onlarca operasyon düzenlemiş bir AYM üyesidir. Kapatma davasında yargıç olarak görev alamaz.

2- AYM üyelerinin bir kısmı, 2016 yılında HDP'li vekillerin dokunulmazlığını kaldıran Anayasa değişikliğine yönelik itirazı ret etmiştir.

3- Demirtaş ve arkadaşlarının 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanması sonrası yapılan bireysel başvuruları bu üyeler reddetmiştir. Nitekim kararları, AİHM Büyük Dairesince hukuk dışı ve gizli siyasal amaca hizmet olarak nitelenmiştir.

4- AYM üyelerinin HDP ve HDP’li siyasetçilerle ilgili bugüne kadar yaptığı tasarrufların tümü bir kısım üyeyi bu davaya bakmaktan yasaklı hale getirirken, diğer bir kısım üyeler açısından ise reddi hakim nedenidir. Mevcut AYM üyeleri HDP kapatma davasına bakamaz!”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER