Avrupa Yeşiller Partisi'nden kayyım tepkisi

'AB - Türkiye ikili ilişkileri ancak yetkililer temel hakları ve hukukun üstünlüğünü çiğnemeye devam ederse kötüye gidebilir'

Avrupa Yeşiller Partisi'nden kayyım tepkisi

Avrupa Yeşiller Partisi; Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Yaşananların sadece Halkların Demokratik Partisi'ne değil, aynı zamanda demokrasinin değişim sağlama gücüne inanan herkese yapılmış bir saldırı olduğu belirtilen açıklamada AB’deki bütün siyasi güçlere çağrıda bulunuldu. 

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri olarak Eylem Tuncaelli ve Diyarbakır’daki protestolara katılan Sinan Tutal ‘ın açıklaması şöyle: 

“Yeşil Sol Parti olarak, bu yılın Mart ayında demokratik olarak seçildikten sonra geçen hafta iktidar tarafından hukuksuzca görevden alınan Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanları, Adnan Selçuk Mızraklı, Ahmet Türk ve Bedia Özgökçe Ertan ile dayanışma içindeyiz.

“Bu sadece Halkların Demokratik Partisi'ne değil,  aynı zamanda demokrasinin değişim sağlama gücüne inanan herkese yapılmış bir saldırıdır. Bu nedenle Yeşil Sol Parti olarak bugün Diyarbakır'da adalet çağrısı yapıyoruz.”

Avrupa Yeşiller Partisi Eş Başkanı Monica Frassoni şunları ekledi:

“Avrupa Yeşil Partisi, Türkiye'deki demokratik değerlere yönelik bu ciddi saldırıyı açığa vurma çabalarında Yeşil Sol Parti ile dayanışma içinde duruyor.

"Türk makamlarının halkın iradesini geçersiz kılma kararını boşa düşürmek, sandığa attığı oya sahip çıkmak için Diyarbakır, Mardin ve Van illerinde ve başka yerlerde sokaklara çıkan tüm demokratik güçlerin cesaretini selamlıyoruz.”

 “AB - Türkiye ikili ilişkileri ancak yetkililer temel hakları ve hukukun üstünlüğünü çiğnemeye devam ederse kötüye gidebilir. AB’deki bütün siyasi güçleri bu eylemi kınamaya ve protestocuları susturmaya yönelik agresif polis taktiklerini yakından izlemeye çağırıyoruz.”
 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2019, 16:23

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER