Avrupa Parlamentosu'ndan ortak karar tasarısı: Demirtaş acilen serbest bırakılsın

AP'de, "Türkiye'deki insan hakları, Demirtaş ve diğer siyasi tutukluların durumu" hakkında siyasi grupların ortak karar tasarısı oylandı

Avrupa Parlamentosu'ndan ortak karar tasarısı: Demirtaş acilen serbest bırakılsın

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda "Türkiye'deki insan hakları, Demirtaş ve diğer siyasi tutukluların durumu" konulu oturum düzenlendi.

Oturumda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile o sırada görüşmede olan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell adına AB Komisyonu'nun eşitlikten sorumlu üyesi Helena Dalli, milletvekillerinin ardından bir konuşma yaptı.

Dalli, AB'nin Türkiye'deki insan hakları konusunda endişelerini defalarca ilettiğini, eksikliklerin giderilmesine yönelik tavsiyelerin Komisyonun Türkiye hakkındaki yıllık raporunda yer aldığını söyledi.

KARARLAR ENDİŞE VERİCİ

Türkiye'de Anayasa Mahkemesi ve AİHM'nin Selahattin Demirtaş'ın haklarının ihlal edildiği yönünde karar aldığını ifade eden Dalli, HDP'li belediye başkanları hakkında alınan kararların endişe verici olduğunu söyledi.

Dalli, Türkiye'nin terörle mücadelesinin meşru hak olduğunu ancak hukukun üstünlüğü, insan hakları ve temel haklara da uyma sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

ORTAK KARAR TASARISI ONAYLANDI

Oturumun ardından AP'de, "Türkiye'deki insan hakları, Demirtaş ve diğer siyasi tutukluların durumu" hakkında siyasi grupların ortak karar tasarısı oylandı. Kabul edilen tasarıda, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş'ın acilen salıverilmesi, Figen Yüksekdağ ve Demirtaş hakkındaki suçlamaların düşürülmesi istenerek, AİHM'nin Demirtaş davasıyla ilgili kararları hatırlatıldı.

Demirtaş'ın yanı sıra insan hakları savunucuları, avukatlar, gazeteciler, siyasetçiler ve akademisyenler hakkındaki davaların AB yetkilileri, kurumları ve AB üyeleri tarafından Türk muhataplarıyla temaslarında gündemde tutulması talep edilen tasarıda, bu kişilere destek verilmesi istendi.


YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabah
Sabah - 2 ay Önce

Evet Avrupa parlamentosu nun kararı tamamen doğru ve yerinde bir karardır.uygulamalı.tüm siyasiler, gazeteciler,insan hakları savunucuları,belediye başkanları serbest bırakılmalı.görevlerine iade hakları verilmeli.kendilerinden özür dilenmelidir.belki bu sayede demokratik bir ülke oluruz.

Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 2 ay Önce

AB devletleri anayasalarında onayladıkları temel hakları üye ülkerde yaşanan eksikliklere çıkarlarından dolayı göz yumması,bu gün başta Ab ülkeleri olmak üzere tüm dünya insanca yaşamam hasret.
Bu gün ülkemizde binlerce devlet adına görev yapan silahlı güçler varken,dünyada örneği olmayan ağır silahlı iç emniyet güçleri yaratıyorlar.
Buda iç savaş hazırlığı gibi görünüyor.

SIRADAKİ HABER