Avrupa'dan AKP'ye YSK tepkisi

'Seçmen güveni zarar görür'

Avrupa'dan AKP'ye YSK tepkisi

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde AKP'nin olağanüstü itirazını oy çokluğuyla kabul ederek seçimi iptal etmesi Avrupa'da da geniş yankı uyandırdı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorborn Jagland, "Adil ve özgür seçimlerle ilgili gerekli koşullar, seçim günü öncesinden kontrol edilmeli, bu sonuç seçmenlerin güvenine zarar verme potansiyeline sahip" ifadesini kullandı.

'ULUSLARARASI KURALLARA AYKIRI'

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape ise yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye seçmeninin yetkililere yönelik seçimle ilgili güveninde ciddi bir krize yol açılmaması için seçim sürecindeki güvencelerin geri kazanılması gereğini vurguladı.

"Yeniden seçim olağanüstü bir tedbirdir ve sağlam gerekçelere dayanmalıdır" ifadesini kullanan Knape 'şeffaf ve tarafsız' bir süreçte bunun gerçekleştirilmesinin önemine değindi.

Knape de, özgür ve adil bir seçimler için koşulların uluslararası kurallara göre seçim günü öncesinde yaratılması gerektiğini bildirdi.

Seçimin iptaline neden olan itirazların, seçim günü öncesi tarihte yapılmasının öngörüldüğünü kaydeden Knape, "AKP tarafından yapılan itiraz, bizim demokratik ve adil seçim anlayışımıza aykırı” ifadesini kullandı.

Kongre Başkanı, YSK’nın iptal kararına neden olan sonradan gelen itirazın, güvenilir ve istikrarlı seçim için uluslararası kurallara aykırı olduğunu söyledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, partisinin TBMM düzenlenen grup toplantısında konuştu.

MOGHERINI: ULUSLARARASI GÖZLEMCİLER DAVET EDİLMELİ

AB Dışilişkiler Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu temsilcisi Johannes Hann ise yaptığı yazılı ortak açıklamada, YSK'nın İstanbul seçimlerini iptal kararının hayli yüksek siyasileştirilmiş bir durum içinde olduğu belirtilerek, bununla ilgili gerekçelerin bir an önce kamuoyu ile paylaşılması gerektiği bildirildi.

Dün 6 liranın üzerini test eden dolar, YSK kararı sonrası yeni güne 6.15 sınırından başladı, 6.20 lirayı test etti. 1 Nisan'dan beri TL yüzde 11 değer kaybetti.

Yenilenecek seçim aşamasında İstanbul'da YSK'nın bağımsız, şeffaf ve açık bir şekilde çalışmasının önemine değinilen açıklamada, bu çerçevede başta Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi olmak üzere Türkiye'nin uluslararası gözlemcileri seçimleri izlemek için davet etmesi çağrısı yapıldı.

YSK'nin İstanbul seçimini yenileme kararı ile ilgili Kılıçdaroğlu'ndan açıklama geldi.

Güneydoğu Anadolu'da seçimi kazanmasına rağmen mazbata verilmeyen adaylara da değinilen açıklamada, bu adayların durumunun seçim öncesi kontrol edilip onaylanmasına rağmen, yarışı ikinci bitiren adaya mazbata verilmesinin demokratik seçim ruhuna aykırı olduğu ifade edildi. Açıklamada, bu durumun, Türkiye halkını geniş katılımla gösterdiği seçim sürecine de zarar verdiği görüşü dile getirildi. 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER