Atatürk Orman Çiftliği arazisi ABD'ye satıldı!

Atatürk Orman Çiftliği'nin 37 bin metrekarelik arazisi ABD'ye satıldı

Atatürk Orman Çiftliği arazisi ABD'ye satıldı!

Atatürk Orman Çiftliği’nin 37 bin metrekarelik arazisi ‘yeni büyükelçilik binası yapılması’ için ABD’ye satıldı.

Sözcü’den Yavuz Alatan’ın haberine göre, Mimarlar Odası Ankara Şubesi arazinin satış protokolünü istedi. Bu talep, protokolün ‘ticari sır’ olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu alan Atatürk Orman Çiftliği arazisi iken, 12 Eylül darbesinden sonra Kenan Evren'in imzasıyla Gazi Üniversitesi'ne eğitim alanı olarak devredildi'' dedi.

MİMARLAR ODASI ŞİKAYET ETTİ

Konuyla ilgili hukuksal süreç başlattıklarını söyleyen Candan,  “Daha sonra Gazi Üniversitesi TOKİ'ye devretmiş, sonrasında da arazi ABD Büyükelçiliği'ne satılmış. Bu süreç Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin nasıl talan edildiğini de gösteriyor. AOÇ arazisinin, ABD Büyükelçiliği'ne satılması sürecinde, Bilgi Edinme Kanunu'na göre satış protokolünü istedik, ‘ticari sır' diye vermediler. Bir üst kurula şikâyet ettik, onlardan da bilgi edinemedik, hukuksal süreç başlattık. Yargı yoluyla bize imzasız mühürsüz bir protokol gönderdiler” ifadelerini kullandı.

'AOÇ ARAZİLERİ AMACI DIŞINDA KULLANILMAZ'

Atatürk Orman Çiftliği'nin her bir metrekaresinin değerli olduğunu kaydeden Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ”AOÇ arazileri amacı dışında kullanılamaz ve ABD elçiliği de yapılamaz. Atatürk emperyalizme karşı tam bağımsızlık mücadelesi verdi. Onun halkına emanet ettiği AOÇ arazisini bir metrekaresinin bile ABD elçiliğine verilmesi kabul edilemez. Dava açmak için süreci takip ediyoruz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2017, 18:11

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER