Ataması yapılan 110 okul müdüründen 100'ü Eğitim Bir-Sen'li!

Eskişehir'de yapılan müdür atamalarına tepki....

Ataması yapılan 110 okul müdüründen 100'ü Eğitim Bir-Sen'li!

Eskişehir’de, müdürlük makamı boş olan 169 okuldan 110’una atama yapıldı. Mülakat puanlarına göre yapılan atamalarda, atanan 110 müdürden 100’ünün hükümete yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir-Sen üyesi olması dikkat çekti.

Geriye kalan 10 okul müdürünün 7’si Türk Eğitim-Sen, 3 ise her hangi bir sendikaya üye değil.

Müdür atamalarına tepki gösteren Eğitim Sen Şube Başkanı Serkan Demir, sözlü mülakat puanında 70 ve üzeri puan alanların yüzde 80'inin Eğitim Bir Sen üyesi iken bu son atamada bu oranın yüzde 95'in üzerine çıktığını kaydetti.

Demir, “Mülakatta en yüksek puanları alanların, Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube kongresinde yönetime girmeleri tesadüf müdür'? Elbette değildir ve yönetime girenlerin de neredeyse tamamı da okul müdürü olmuştur. Yandaş ve müdürlerle dolu bir sendika gerçekten kulağa hoş geliyor.” diyerek tepkisini dile getirdi.

“İktidardan yana sendikalara üye olmayan öğretmenlerin, yönetici pozisyonundan açıkça dışlandığını” ifade eden Demir, “Bize öğretmenliği dahi çok görenler, ellerinden gelse kendileri gibi düşünmeyenleri başka bir gezegene gönderecekler.” dedi.

“Kendi koydukları keyfi kuralları 'milli irade' masalı sosuna bulayanlar, herkesin kendilerine boyun eğmesini beklemektedirler” diyen Demir, “Bir kez daha ifade etmek isteriz ki, çok beklerler. Yaklaşımları ile eğitimi hızla ortaçağ karanlığına götüren ve toplumu otoriter anlayışa mahkûm eden iktidarın, 'dikensiz gül bahçesi' yaratma hayalleri sonuç vermeyecektir. Bu son atamalarla ortaya çıkarılan iklime karşı her zemin ve platformda mücadele edeceğiz.” ifadesini kullandı. (T24)
 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2014, 15:09

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER