Astsubay'dan HDP’li Önlü’nün eşine: Terörist vekil tanımam

Alican Önlü, bir astsubayın kendini yargının yerine koyduğunu söyledi

Astsubay'dan HDP’li Önlü’nün eşine: Terörist vekil tanımam

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü’nün eşi Hayriye Önlü askerlerin hakaret ve azarına maruz kaldı.

Önlü’nün eşi Hayriye Önlü, Nazimiye ilçesinden dönerken kent merkezine 2 kilometre kala askeri kontrol noktasında durduruldu.

Burada yaklaşık yarım saat tutulan Önlü, aracın vekile ait olduğunu söylemesi üzerine noktadaki bir asker tarafından, “Ben HDP’li terörist vekil tanımam, o vekillerin hepsi terörist” diyerek azarlandı.

Bu sırada evinde bulunan Alican Önlü olayı duyması ile kontrol noktasına gitti. Önlü, Meclis’in verdiği kartın olduğu, yasalara uymak zorunda olduklarını söylemesi üzerine görevli astsubay, “yasa değil benim dediğim olur. Benim vekilim değilsiniz. Kendini vekil zanneden” demesi dikkat çekti.

AKP'den talimat alan çavuş,asker dışında kendini kanun, yargı yane her şey olarak görüyor pic.twitter.com/4NosGkIaOF

— Alican Önlü (@alican_onlu) 11 Haziran 2017

Kontrol noktasında yaklaşık bir saat tutulan Hayriye Önlü eşi Alican Önlü ile birlikte buradan ayrıldı.

Bir astsubayın kendini yargını yerine koyduğunu belirten Önlü, partilerine yönelik yaklaşımın AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın yansıması olduğunu söyledi.

Önlü, “Başta Tayyip Erdoğan, olmak üzere iktidarın dili, üslubu, tavrının asker ve polislerde yarattığı bir etkidir. Bunu bir astsubayın densizliği olarak göremeyiz. Cesareti saraydan alıyorlar” dedi.

Önlü, daha döne kadar talimat aldıkları hukuk tanımayan bürokrat ve komutanlarının "FETÖ"den ve çetecilikten hapis olduklarını söyledi.

(Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 17:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER