Aslı Erdoğan: Her koşulda barışı savunmaya devam edeceğim

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hapishanede görüştüğü tutuklu yazar Aslı Erdoğan'ın mesajını aktardı

Aslı Erdoğan: Her koşulda barışı savunmaya devam edeceğim

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, kapatılan Özgür Gündem gazetesine yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Özgür Gündem Gazetesi’nin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve gazetenin yazarı Aslı Erdoğan’ı tutuklu olduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde ziyaret etti ve bir saate yakın görüştü.

Duvar'dan Hülya Karabağlı'nın haberinde; Aslı Erdoğan’ın hukuki durumunu konuştukların söyleyen Tanrıkulu, “Aslı Erdoğan öncelikle herkese selam ve sevgilerini gönderdi” dedi.

Erdoğan’ın sona eren tecrit koşullarıyla ilgili “Tecritten koğuşa alınmak nispeten daha iyi” dediğine dikkat çeken Tanrıkulu, yazarın, “Ancak şu da bir gerçek açıklıkla ifade edeyim ben edebiyatçıyım, yazarım. Bunun dışında kalemimden ve düşüncemden başka herhangi bir silahım yok” dediğini söyledi.

Düşüncelerini ifade etmeye devam edeceğini de söylediğini kaydeden Tanrıkulu, “Tutuklu da olsam, içeride de olsam düşüncemi yazmam engellenemez” dediğini aktardı.

‘İNSANLARI SEVDİĞİM İÇİN YAPIYORUM’

Tanrıkulu, Aslı Erdoğan’ın “Her koşulda barışı savunmaya devam edeceğini” söylediğini belirtti ve “Bunu insanları sevdiğim için yapıyorum” dediğini ifade etti.

Sağlık durumuyla ilgili Erdoğan’ın daha kötü koşullarda olanlara dikkat çekerek, “Daha kötü koşullarda olanlar var, onlara nazaran benim sağlık durumumu söylemeyi doğru bulmam” dediğini belirtti.

TANRIKULU: CEZAEVİ ALIŞMASI GEREKEN BİR YER DEĞİL

CHP’li Tanrıkulu, Duvar’a şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hukuksal konularda kendisiyle konuştuk. Onun dışında cezaevi hiçbir insanın alışması gerektiği hele hele bir yazarın bulunması gereken bir ortam değil. Yani ikinci dünya savaşından sonra neredeyse tutuklanan gözaltına alınan bir tek edebiyatçı yok. Demokratik ülkelerde böyle insanlar el üstünde tutulurken bizde bu şekilde muameleye tutulmuş olmasını izah etmeyi de burada tutanlara bırakıyorum.”
 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2016, 12:22
YORUM EKLE