Askerleri taşıyan halk otobüsüne bombalı araçla saldırı: 14 asker hayatını kaybetti

Olay yerine ambulanslar sevkedildi

Askerleri taşıyan halk otobüsüne bombalı araçla saldırı: 14 asker hayatını kaybetti

Kayseri'de, Erciyes Üniversitesi yakınlarında 08.45'te bomba yüklü bir araçla, çarşı iznine çıkan askerlerin de içinde bulunduğu özel halk otobüsünün yakınında saldırı gerçekleştirildi.

Saldırıda 14 asker yaşamını yitirken, 48'i asker toplam 56 kişi de yaralandı.

Erciyes Üniversitesi kampusunun Talas istikametindeki giriş kapısı yakınlarında bomba yüklü bir araç, çarşı iznine çıkan askerlerin de içinde bulunduğu halk otobüsünün yanında infilak etti.

Ölü ve yaralıların olduğu patlamanın ardından olay yerine çok sayıda polis, ambulans ve sağlık ekibi sevk edildi. Yaralılar, ambulanslarla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı.TSK'DAN AÇIKLAMA

TSK 13 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. 48 askerin de yaralandığı ifade edildi. Kayseri'ye giden İçişleri Bakanı ise yaralı sayısını 55 olarak verdi.

TSK'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"17 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 08:45 sularında Kayseri Komando Tugay Komutanlığından izine çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan bombalı araç saldırısında, 13 kahraman personelimiz şehit olmuş, 48 kahraman personelimiz yaralanmıştır. Yaralılar derhal bölgedeki hastanelere sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Ayrıca menfur saldırıda sivil vatandaşlarımızın da yaralanmış olabileceği değerlendirilmektedir."

RTÜK, Kayseri'de meydana gelen patlamaya ilişkin geçici yayın kısıtlaması getirildiğini bildirdi.Kayseri DHA Büro Şefi Oktay Ensari, patlamanın, bir saldırı gibi göründüğünü söyledi. Ensari “Palas Caddesi, şehir merkezine 5-6 kilometre uzaklıkta. Orası yoğun bir yer değil. Okullar da tatil. Hafta içi yoğun olan bir yol. Aynı yol üzerinde komando tugayı kışlası var. Planlanmış bir olay gibi görünüyor. Sabah 08:45 sıralarında oldu” dedi.

Saldırıyı gerçekleştiren aracın 71 plakalı (Kırıkkale) olduğu, otobüste bulunan ve çarşı iznine çıkan askerlerin 1. Komando Tugayı'ndan olduğu bildirildi.

Kırıkkale Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu ise  plakanın sahte olduğunu açıkladı.

Kayseri Valisi yaptığı açıklamada saldırıyla ilgili ölü ve yaralıların olduğunu söyledi. Vali, saldırının canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Kayseri'de askerlere yönelik saldırıda kullanılan aracın dün Şanlıurfa'dan çalındığı ortaya çıktı. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin uzun saçlı olması nedeniyle önce kadın sanıldığı, otopsi sonucu erkek olduğunun tespit edildiği belirtiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2016, 23:18

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER