Askerler tarafından ‘helikopterden atıldığı' öne sürülen Şiban hafıza kaybı yaşıyor

Şiban, işkenceden kaynaklı hafıza kaybı yaşadığı belirtiliyor

Askerler tarafından ‘helikopterden atıldığı' öne sürülen Şiban hafıza kaybı yaşıyor

Van'ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıkan 7 çocuk babası Servet Turgut’un (55) hayati riski sürerken, 8 çocuk babası Osman Şiban (50), bugün servise alındı.

MA'nın haberine göre, askeri helikopterden atıldığı iddia edilen Turgut, yaşam mücadelesi verirken, Şiban'ın durumu iyiye gidiyor. İki yaralının aileleri, hastane önünde bekleyişlerini sürdürüyor.

İŞKENCE FOTOĞRAFLANDI

Servise alınan Şiban’ın gözleri kan ve morluklar içinde. Şiban, gördüğü işkenceden kaynaklı hafıza kaybı yaşıyor. Şiban, kendisine gelemediği için olayın nasıl gerçekleştiği henüz öğrenilmedi.

KAN KUSUTUĞU KAYDEDİLDİ

11 Eylül’de askerler tarafından özel bir hastaneye götürülen Şiban için darp raporunun hazırlandığı ortaya çıktı.

Özel hastanede Şiban için hazırlanan darp raporunda, genel durumu bölümüne “orta kötü” olarak kaydedildi.

 Raporda, Şiban'ın her iki gözünde morluk, baş, boyun ve yüz bölgesinde travmaya bağlı şişlik olduğu belirlenirken, ayrıca Şiban'ın kanlı kustuğu da yer aldı.

Şiban, raporda yoğun bakım ihtiyacı olduğunun belirlenmesi üzerine Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

‘HELİKOPTERDEN ATILDI’

Yoğun bakımda olan Servet Turgut’un askeri helikopterden atıldığı iddiası var.

Turgut’un darp raporunda, “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta” notu yer aldı. "Yüksekten düşme" bilgisinin, bilinçleri kapalı bir şekilde 2 kişiyi hastaneye getiren askerler tarafından verildiği tahmin ediliyor.

GÖRGÜ TANIKLARININ İDDİASI

Söz konusu "yüksekten düşme" ifadesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç'ın görgü tanıklarına dayandırarak yaptığı "helikopterden atıldı" iddiasını güçlendiriyor.

HDP'li Sarısaç, olaya dair yaptığı paylaşımda, "Ailelerle hastanede yaptığımız görüşmede, Servet Turgut ve Osman Şiban’ın tarlalarında çalışırken askerler tarafından tartaklanarak helikoptere bindirilmiş ve iki gündür de haber alınamıyordu. Ailelerin yoğun çabaları sonucu ikisinin de Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde, birinin entübe olduğu diğerinin de bilincinin açık olduğunu ve görgü tanıklarına göre bu iki kişinin helikopterden atıldığını aktardılar. Helikopterden atılsın veya atılmasın gerçek şu ki, ikisi de köyünde,arazilerinde çalışırken askerler tarafından alınıp, işkenceyle bilinçlerini kaybedip yoğun bakıma alınacak hale getiriliyorlar" ifadelerini kullanmıştı. 

RAPORUN DEVAMI

Darp raporunun devamında ise, her iki gözde ve her iki kulakta deri altındaki kılcal damarların zarar gördüğü, kanın deri altına sızdığı, her iki el ile göğüs ön duvarında derinin en üst tabakasının kalktığı ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2020, 14:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halk
Halk - 8 ay Önce

Savci sayan seref yoksunu gancik kopek sesin cikmiyor kurlere yapılan iskence zulumu gormuyormusun serefsiz hangi kurt diktedorun peşinden gider oy verirse senin gibi namusuz serefsiz olur sen kişiliğini satmis bir alcak soysuz bir saray kopegisin

Vicdan
Vicdan - 8 ay Önce

Elbet bu böyle gitmeyecek,bunların hesabı sorulacak...

Murat TÜMER
Murat TÜMER - 8 ay Önce

Reisin ülkesine bu görüntüler çok yakışır....Soylunun ülkesine....Almanya bu görüntüleri kıskanıyor Adalet bakanı ... Hiç bir açıklaman var mı CHP...

KIZILDERİLİ
KIZILDERİLİ - 8 ay Önce

Siz bu görüntülerden rahatsız olmak istemediğiniz için Cumhuriyet gazetesi Yeniçağ gazetesi gibi bunları haber yapmıyorsunuz....

SIRADAKİ HABER