"Asker kaçağı değil vicdani retçiyim!"

Vicdanı Retçi Sergen Sucu’ya hastanede askere gel çağrısı

"Asker kaçağı değil vicdani retçiyim!"

Yannis V Yaylalı / Demokrat Haber

Ekolojist ve vicdani retçi Sergen Sucu’ya Ankara’da ameliyat olduğu hastanede askere git çağrısı yapıldı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu 2013 tarihinde bakaya kalmış 600 bin “asker kaçağı” olduğunu ve bu durumda olanların daha önce uygulamadan kaldırılan Genel Bilgi Taraması (GBT) ile yakalanacağına dair açıklama yapmasının ardından, Emniyet müdürlüğünün olumsuz görüş bildirmesine rağmen Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında 2005 yılında iptal edilen “Yoklama Kaçağı ve Bakaya Bilgilerinin Elektronik Ortamda Paylaşımına Dair Usul ve Esaslar Hakkında” olan uygulama tekrardan yürürlüğe girmişti.

Yapılan düzenleme ile artık ‘asker kaçakları’ da polis GBT’sine dahil edildi. Bunun sonucunda asker kaçakları ve vicdani retçiler gittikleri otellerde ya zorla gözaltına alınarak askerlik şubesine götürülüyor ya da askerlik şubesine teslim olmaları gerektiğini söyleyen evraklara zorla imza atmaları isteniyordu.

Otellerden sonra hastanelerde de polis ‘asker kaçağı’ mesaisine başladı. Ekolojist ve Vicdani Retçi Sergen Sucu’ya ameliyat olduğu hastanede askere git çağrısı yapıldı.Ekolojist ve Vicdani Retçi Sergen Suçu’nun Ankara’da böbrek rahatsızlığından dolayı ameliyat geçirdiği hastaneye saat 05.45 civarı polisler gelerek ‘asker kaçağı’ olduğu iddaası ile 15 gün içerisinde askerlik şubesine gitmesi gereken bir tebliğe imza atmasını istedi.

Sucu gelen polislere asker kaçağı olmadığını, vicdani retçi olduğunu söyleyerek uzatılan evrağın üzerine de vicdani retçi olduğunu ve imzadan imtina ettiğini yazdı. Daha sonra evrağın bir nüshasını bırakan polisler hastaneden ayrıldılar.

Telefon yolu ile görüştüğümüz Vicdani Retçi Sergen Suçu’nun kendisini zorla askere almaya kalkışanlara bir de mesajı var, ”Sevgili arkadaslar dün ameliyat oldum. Durumum iyi. Hastane de dahi yatağa bağlı kişilere 2 polis gonderen anlayışa tekrar bildiriyorum ben askerlik kacağı değil vicdani retçiyim."

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 17:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER