'Asker, HPG'yi çatışmaya çekmeye çalışıyor'

Bölgede son dönemki askeri hareketliliği Hakkari İl Genel Meclisi üyesi Samet Tekin değerlendirdi

'Asker, HPG'yi çatışmaya çekmeye çalışıyor'

Dolmabahçe Sarayı'ndaki 10 maddelik ortak mutabakatın hükümet ve Cumhurbaşkanı arasında yarattığı gerginlik ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır Newrozu'nda okunan mesajının hemen ardından Yüksekova'ya bağlı Dağlıca bölgesinde yoğun askeri hareketlilik ve top atışları başladı. Bölgede büyük tedirginlik yaratan gelişmeleri İl Genel Meclisi üyesi Samet Tekin, Dicle Haber Ajansı'na değerlendirdi. Tekin, askerlerin, HPG'nin denetiminde bulunan alanlara top atışı yaparak HPG'yi çatışmaya çekmeye çalıştığını söyledi.

DEVLET BARIŞA HAZIR DEĞİL

Yaşananlar nedeniyle kaygılı olduklarını belirten Hakkari İl Genel Meclisi üyesi Samet Tekin, çözüm sürecinin bölgede büyük umut yarattığını ancak devletin geçen 2 yıllık süreci iyi değerlendirmediğini söyledi. Devletin Hakkari’deki uygulamalarının tedirginlik yarattığına işaret eden Tekin'in değerlendirmeleri şöyle:

"Özellikle Oremar, Şitazin ve Şemdinli sınır hattında aralıklarla asker, gerilla alanlarına girmeye, taciz etmeye, tahrik etmeye yönelik top atışı ve operasyonlara girişti. Oremar’da gerilla alanlarını bombalarken, Mardin Mazıdağı’nda operasyona girişti. Bu yaklaşımla, ‘Siz ne kadar barış isteseniz de biz barışa hazır değiliz. Bizim istediğimiz barış sizin bitmenizle olacaktır’ denmektedir. Yüksekova’dan sınır hattındaki 135 kilometrelik mesafede 11 arama noktası açılmıştır. Buradaki aramalarla hem bölgeye yönelik ambargo başlamış hem de yurttaşların bu bölgeye girmesini zorlaşmıştır. Her akşam 100 araçtan oluşan askeri sevkıyatlar, barış süreci değil savaş sürecine hazırlandığını göstermektedir."

"PROVOKASYONLA HPG ÇATIŞMAYA ÇEKİLMEYE ÇALIŞILIYOR"

"Görüştüğümüz Hakkari Valisi, 'Ben bilmiyorum' diyor. Bölgede yaşananlar kaygı vericidir. Ya asker keyfi olarak savaş ortamı yaratıyor ya Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları askeri cesaretlendiriyor ya da hükümet savaş politikasını devreye sokmuştur. Yapılan provokasyonlarla HPG çatışmaya çekilmeye çalışılıyor."

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2015, 16:59
YORUM EKLE