'Asker ambulansın ilerlemesine izin vermedi, Şen kan kaybından yaşamını yitirdi'

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, vurulan Sertip Şen olayına ilişkin açıklama yaptı

'Asker ambulansın ilerlemesine izin vermedi, Şen kan kaybından yaşamını yitirdi'

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde askeri bölgede açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Sertip Şen'e ilişkin aile, görgü tanıkları ve köylüler ile görüşen HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede yazılı açıklama yaptı. Dede yaptığı açıklamada Sertip Şen’in Çobanpınar (Wargenima) köyünün Kavleboş Yaylasında askeri karakol ve üs bölgesinin olduğu yerde göğsünden vurularak öldürüldüğünü hatırlattı.

ÇOBANPINAR KARAKOLUNDAN GEREKLİ İZİN ALINMIŞ

Şen’in olay günü eşiyle birlikte Çobanpınar Karakolu'nun köy çıkışında bulunan nizamiyesinden koyunlarını otlatmak için izin aldığını, kimlik kontrolünden sonra noktayı geçip yaylaya ulaştığını belirten Dede, “Öğlene doğru eşi ve diğer kadınlar pancar toplamak için koyunların olduğu yerden uzaklaşmışlar, pancar toplamaktan döndüklerinde ise Sertip Şen’i yaralı olarak bulmuşlar. Olay yerine gelen yurttaşlarca hemen ambulans istenmiş; ancak ambulansın geldiğini gören üs bölgesi, güvenlik gerekçesiyle ambulansın ilerlemesine izin vermeyerek olay yerine ulaşmasını engellemiştir. Bunun üzerine yurttaşlar yaralıyı ambulansın olduğu yere kendi imkânlarıyla ulaştırmışlar. Ancak ambulansın olay yerine gelmesinin engellenmesinden dolayı 1-1.5 saatlik bir zaman kaybı yaşanmıştır. Ve ne yazık ki Sertip Şen gerekli müdahale zamanında yapılmadığı için kan kaybından yaşamını yitirmiştir” dedi.

'ŞEN, ÇİMENLİ ÜS BÖLGESİNDEN AÇILAN ATEŞLE ÖLMÜŞ OLABİLİR'

Dede, açıklamasının devamında şu ifadelere yer derdi: “Sertip Şen’in vurularak katledildiği yerde Yüksekova taburuna bağlı Çimenli Üs bölgesi, Çobanpınar Üs Bölgesi ve Asteng Lider Tepe Üs bölgesi bulunmaktadır. Bölge her 3 üs bölgesi tarafından gözetim altındadır ve çıplak gözle dahi olayın gerçekleştiği yer görünebilmektedir. Görgü tanıkları Sertip Şen’in 3 kilometre uzaklıktaki Çimenli Üs Bölgesinden açılan ateşle öldürülmüş olabileceğini belirtmektedirler.

SORUŞTURMANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Olayın gerçekleştiği tarihten şu ana kadar başta valilik olmak üzere yetkililerin kamuoyuna gerekli açıklamayı yapıp sağlıklı bir bilgi vermemesi soruşturmanın adil bir şekilde yürütülmediği / yürütülmeyeceği ve vurulan Sertip Şen’in fail veya faillerinin korunduğu endişesini yaratmıştır. Geçmiş dönemde yaşanan tecrübeler de göstermiştir ki faillerin kamu görevlisi olduğu vakalarda; ya soruşturmalar sürüncemede bırakılmış ya da failler cezasızlık zırhıyla korunmuşlardır. Canavarca saikle işlenen infazın sorumlularının cezalandırılması için soruşturmanın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz.” 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER