Artık her polis göz yaşartıcı gaz sıkabilecek!

Resmi kıyafetli tüm polisler yanında gaz spreyi de taşıyacak ve kullanabilecek

Artık her polis göz yaşartıcı gaz sıkabilecek!

Resmi kıyafetli polislerin tabanca, cop ve kelepçenin yanı sıra göz yaşartıcı gaz spreyi taşıması, gerek gördüğünde de kullanması zorunlu hale getirildi.

Adnan Keskin’in Taraf’ta yer alan haberine göre, İçişleri Bakanlığı, kıyafet yönetmeliğinde kapsamlı değişiklikler yaptı.

Toplam altı maddeden oluşan değişiklikler arasında, polisin orantısız olarak kullanmakla eleştirildiği göz yaşartıcı gaz da bulunuyor. Daha önce görevli personelin teçhizatları arasında teçhizat kemeri, tabanca, kelepçe, yedek şarjör, cop ve el feneri yer alırken, şimdi yönetmeliğe gaz spreyi ve kılıfı da eklenmiş durumda.

HER YER POLİS KANTİNİ


İçişleri Bakanlığı, dün ikinci olarak ‘Emniyet Teşkilatı Kantin Yönetmeliği’nde kapsamlı değişiklikler yaptı. 11 maddede toplanan değişiklikten en önemlisi polis kantinine getirilen sayı sınırlamasının kaldırılması oldu. Mevcut yönetmelik, il ve ilçeler ile emniyete bağlı eğitim ve öğretim kurumları ile teşkilatça uygun görülecek diğer yerlerde sadece ‘birer’ polis kantini kurulabilmesine imkan tanıyordu. Bu sınırlama kaldırıldı. İl ve ilçeler ile emniyete bağlı okullar veya uygun görülecek diğer yerlerde birden çok kantin kurulup, işletilebilecek. Polis kantinleri; merkezde birim amirlerinin, il ve ilçelerde İl Emniyet Müdürünün, eğitim ve öğretim kurumlarında kurum müdürünün teklifi ve Sosyal Hizmetler Dairesinden sorumlu EGM Genel Müdür Yardımcısının onayı ile kurulabilecek.

TAŞERON İŞLETMECİ:
Yeni düzenlemeye göre bu kantinler, bulunduğu birimin en üst dereceli amirinin onayı ile işçi çalıştırılabileceği gibi, bu hizmetler üçüncü şahıslardan hizmet satın alınarak da yürütülebilecek.

YÜZDE 10 MERKEZE: Kantinlerin işletilmesinden elde edilecek yılsonu net karının Yüzde 10’u, Emniyet Genel Müdürlüğü merkez payı olarak ayrıldıktan sonra geri kalanı kantin sermayesine eklenecek.


Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2015, 12:15

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

gazlarin parasini ben veriyosam bana gaz sikamassin

SIRADAKİ HABER