Arınç'a 'suikast' dosyasında 6 yıl sonra ortaya çıkan gerçek

Gözaltına alınan subayın 'yutmaya çalıştığı' iddia edilen kağıttaki yazılarla kendi el yazısı uyuşmuyor

Arınç'a 'suikast' dosyasında 6 yıl sonra ortaya çıkan gerçek

'Arınç'a suikast girişimi' iddiasıyla açılan ve Özel Harp Dairesi'nin 'kozmik odası'na kadar uzanan soruşturmayla ilgili çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı: Gözaltına alınan subayın 'yutmaya çalıştığı' iddia edilen kağıttaki yazılarla kendi el yazısı uyuşmuyor.

Alican Uludağ’ın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a “suikast girişimi” iddiasıyla Aralık 2009’da başlatılan ve Özel Harp Dairesi’ne bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu’nda günlerce süren aramalara, devlet sırrı niteliğindeki belgelerin deşifre olmasına neden olan “Kozmik oda” soruşturmasında 5. yıl dolmak üzereyken dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Çukurambar’da gözaltına alınan ve “Arınç’ın evinin krokisi” olan kâğıdı yutmakla suçlanan subayın el yazısı ile kâğıt üzerindeki yazının uyuşmadığı ortaya çıktı. Söz konusu subay, ifadesinde, “kâğıdı polis cebime koymuştu” iddiasında bulunmuştu. Davada savcı, delil toplama işini tamamlayarak karar aşamasına geldi.

Savcılığın, kısa zaman içinde soruşturmayla ilgili kararını esastan vereceği öğrenildi. Savcının bu kapsamda önünde iki seçenek bulunuyor. Ya ortada suç olduğu iddiasıyla dava açılacak ya da delil yetersizliğinden takipsizlik verilecek. Aralık ayından sonra soruşturmada 5. yıl geride kalacak 6. yıla girilecek. 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2014, 10:59
YORUM EKLE