Area Araştırma’dan son seçim anketi

Cumhur İttifakı'nın toplam oy oranı ise yüzde 45,2 oldu

Area Araştırma’dan son seçim anketi

Area Araştırma Şirketi yaptığı son anket sonuçlarını paylaştı. Ankette AKP ve MHP'deki erime dikkat çekti.

Anket sonuçlarına göre geçerli oylar üzerinden yapılan değerlendirmede AKP yüzde 35,2, MHP ise yüzde 10 oy alıyor.

Cumhur İttifakı'nın toplam oy oranı ise yüzde 45,2 oldu.

Millet İttifakı'nın oy oranlarındaki yükselme gözlemlenirken, CHP yüzde 23,7, İYİ Parti ise yüzde 14,4 oy aldı.

"Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz" sorusuna genel seçmen, toplam oylar üzerinden değerlendirildiğinde ise AKP 28,5, CHP 19,2, İYİ Parti 11,7, HDP 8,2, MHP 8,1, DEVA 2,6, Diğer 2,7, Karasızlar 19,0 olarak sıralandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2021, 14:24

YORUM EKLE
YORUMLAR
söylem değil eylemde şart
söylem değil eylemde şart - 1 hafta Önce

muhalif kanat ve muhalifler mutlaka muhalif bir partiye üye olması lazım değilse zor.adamlar koltuğa yapıştı hertürlü gayrimeşru şeyide yaparmı yaparlar.sandığa sahip çıkmassan çalarlar.

seçim barajına hayır
seçim barajına hayır - 1 hafta Önce

milletvekili seçim barajı istemiyoruz bu bizim demokrasi talebimiz.herkes oy oranına göre milletvikiline sahip olmalı. hatta yerel sorunlar için dar bölge daraltımış bölge tartışıyorlar.daraltılmış bölge seçim sistemine de hayır çünkü çoğunlukçu partilere yarıyor. dar bölge biraz daha demokratik gibi duruyor.hadi teknokrat olsun istiyorsan 600 bölgeye bölme 300 bölgeye böl yereldeki her bölgede ençok oy alan hatta daha demokratik isteniyorsa iki turlu yüzde 50 saf çoğunluk getirilebilir.merkezdeki teknokratlar için kalan 300 milletvekilinide partilerin aldığı oy oranına göre dağıt ör:akp ,chp yüzde 25 ise 75 er milletvekili iyi parti hdp yüzde 15 er ise 45 milletvekili mhp 5 ise 15 milletveki saadet gelecek deva işçi parstisi refah memleket demokrat vatan sol falan diğer küçük partiler yüzde 1 ise er milletveki toplam 300 milletvekili eder yani 300 ü yerelden 300 merkezden milletvekilide seçilebilir.önemli olan adil herkes eşit yarışma olanağı fırsat eşitliği sunan bir sistem olmalı başkanlık kalabilir ama onu denetleyecek meclil daha hetorojen ve güçlü olmalıdır.

SIRADAKİ HABER