Aralarında TV10 yöneticilerinin de olduğu 15 kişi tutuklandı

TV10’nun Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin ve Yayın Kurulu Üyesi Veli Haydar Güleç’in de bulunduğu 15 kişi, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı

Aralarında TV10 yöneticilerinin de olduğu 15 kişi tutuklandı

İstanbul genelinde 9 Ocak’ta İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye bağlı ekipler tarafından yapılan ev baskınları sonucu aralarında KHK ile kapatılan TV10 yöneticilerinin de bulunduğu 44 kişi gözaltına alınmıştı. 2011-2013 tarihleri arasındaki faaliyetlerine ilişkin BDP siyaset akademilerine yönelik 2014 yılında başlatıldığı iddia edilen soruşturma kapsamında 10 Ocak günü gözaltına alınan 44 kişi, dün sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcılığa çıkarılan 44 kişiden 12’si adli kontrol talebiyle, 32’si ise tutuklanma talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatların hazır bulunduğu hakimlik sorgusu ardından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin ile birlikte Cemil Demirbaş, Yavuz Akar, M. Ali Altın, Binali Palandöken, Cihan Dağdelen, Halis Kandelci, Cemşit Atabay, Erkin Oruç, Basri Aslan, Adnen Kaçmaz, Mehmet Akar, Edip Karçik, Veli Haydar Güleç ve Selahattin Yılmaz “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Kadınların Barış Mücadelesinde Dünya Deneyimleri kitabının araştırmacısı Güneş Daşlı ile birlikte 29 kişi ise “adli kontrol şartı”yla serbest bırakıldı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 16:21

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER