Annesinin cenazesi, tedavi masrafları gerekçesiyle kızına verilmedi

Yarkadaş, Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybeden Temenuşka Asenova’nın cenazesinin verilmesi için 46 bin lira istendiğini söyledi

Annesinin cenazesi, tedavi masrafları gerekçesiyle kızına verilmedi

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul Esenyurt Necmi Kadıoğlu Hastanesi’nde Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren hasta için 46 bin TL istendiğini, ailenin bu parayı ödeyemediği için hastane yönetiminin cenazeyi vermediğini söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Yarkadaş, Bulgaristan vatandaşı olan ve Göç İdaresi’nin verdiği süresiz ikametle Türkiye’de yaşayan Sevgi Asenova’nın 77 yaşındaki annesi Temenuşka Asenova'nın cenazesini tedavi masrafları gerekçesiyle alamadığını duyurdu.

Sevgi Asenova’nın, annesini 9 gün önce hastaneye kaldırdığını ve tedavi ücretini ödeyemeyeceğini söylediği için annesinin 3 saat acil serviste bekletildiğini aktaran Yarkadaş yaşanan süreç hakkında şu bilgileri verdi:

“Sevgi Hanım, kıymetli annesini Esenyurt Devlet Necmi Kadıoğlu Hastanesi ACİL Servisi’ne yatırmak istiyor. Ancak; istenen ücreti ödeyemeyeceklerini beyan edince, 77 yaşındaki Temenuşka Asenova, yaklaşık 3 saat serviste bekletiliyor. Genç kadın çaresizlik içinde kıvranırken aklına 184’ü aramak geliyor. 184’ün devreye girmesi üzerine hastane yönetimi 77 yaşındaki kadının yatışını yapacağını ancak masraflar için ‘senet’ imzalanması gerektiğini söylüyor. Sevgi Asenova bunun üzerine senedi imzalıyor ve annesinin hastaneye yatışı yapılıyor”

‘SENEDİ İMZALADIM’

Sevgi Asenova’yla görüştüğünü belirten Yarkadaş, Asenova’nın sözlerini şöyle aktardı: “Önüme uzatılan senedi imzaladım. Annem yatırıldı. Covid olduğu anlaşıldı. Ve tam 8 gün yoğun bakımda kaldı. Dün gece ise ömrü vefa etmedi, hakkın rahmetine kavuştu. Bugün cenazeyi almak için hastaneye gittim. Hastane yönetimi bana 80 BİN TL TEDAVİ MASRAFI OLDUĞUNU, PARAYI ÖDEMEDİĞİM TAKDİRDE CENAZEYİ VERMEYECEKLERİNİ söyledi. Ben aylardır işsizim. Hiçbir gelirim yok. Bu parayı ödeyebilmem mümkün değil. Annemin cenazesi şu an hastanede. Biraz sonra Kaymakamlığa gideceğim. Param yok.”

Hastane yönetiminin daha Asenova’dan istenen ücreti 46 bin liraya düşürdüğünü ve aileye ölüm belgesinin verildiğini aktaran Yarkadaş, “Asenova, hastanenin tedavi ücretini 80 binden 46 bine düşürdüğünü ve kendisine bu belgenin verildiğini söyledi. Ancak Asenova’nın parası YOK!” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen Yarkadaş, “Anlattığım dram şu an devam ediyor. Bir evlat, annesinin naaşını alabilmek için çırpınıyor. Bu insanlık dramına derhal son verdirtin ve vicdanlarımızı bu ağır yükten kurtarın. Temenuşka Asenova da her yurttaşımız gibi son yolculuğuna uğurlansın” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Artı Gerçek

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 12:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER