Ankara'da polis gazı temizlik işçisini öldürdü

Polisin gazı, İrfan Tuna'yı çalıştığı dershanede yakaladı...

Ankara'da polis gazı temizlik işçisini öldürdü

Ankara Kızılay’da dün gece de gaz bombalı saldırılarına devam eden polis, bölgede bulunan bir dershanede temizlik görevlisi olan İrfan Tuna’nın ölümüne neden oldu.

Evrensel gazetesinin bildirdiğine göre, greve çıkan kamu emekçilerinin Kızılay’daki eylemine dün akşam saatlerinde saldıran polis, gaz bombalı ve tazyikli su saldırısını beş saate yakın, Kızılay ve civarındaki tüm caddelerde sürdürdü.

Buna maruz kalanlardan biri de bölgedeki bir dershanede bir aydır gece çalışan temizlik işçisi İrfan Tuna oldu. 47 yaşındaki Tuna, son bir haftadır sürekli biber gazına maruz kalıyordu.

Yakınlarının ve dershane çalışanlarının anlatımına göre Tuna dün akşam gaz bombalı saldırının ardından yanındaki arkadaşına rahatsız olduğunu söyledi.

Rahatsızlığı artınca arkadaşı ile çıkıp, temiz havalı bir yere gitmek isteyen Tuna ve arkadaşı dışarıda polisin yine gaz bombası ve tazyikli su saldırısıyla karşılaşınca dershaneye geri döndü. Dershaneye kalbini tutarak giren Tuna, bir sandalyeye oturarak “iyi değilim” dedi. Rahatsızlığının artması üzerine arkadaşları ambulans çağırdı. Polisin yolları kapatması ve saldırıları nedeniyle ambulansın 25 dakikada ancak geldiğini belirten arkadaşları, Tuna’nın hastaneye kaldırıldığını ancak kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi.

Savcılık da “maruz kaldığı gazın kalp krizini tetiklediği” iddiasının araştırılması için otopsi istedi. Savcılık soruşturma başlattı. Tuna’nın cenazesi bugün Sincan’da ailesi, yakınları ve çalışma arkadaşlarının katıldığı törenin ardından toprağa verildi.

Olayla ilgili İnsan Hakları Derneği devreye girdi. İHD Genel Sekreteri İsmail Boyraz da savcılığın gazdan şüphelendiği için Adli Tıp’a gönderdiğini söyledi. “Adli Tıp raporunun nasıl çıkacağını bilemiyoruz ama gaza maruz kaldığı için ölümün yaşandığını düşünüyoruz” diyen Boyraz, olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2013, 12:13
YORUM EKLE