Ankara Katliamı'nı protesto eden iki öğrenciye 2 bin TL para cezası!

Cezayı AKP'li Bolu belediyesi kesti

Ankara Katliamı'nı protesto eden iki öğrenciye 2 bin TL para cezası!

102 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Katliamı'nı protesto etmek isteyen iki üniversite öğrencisine belediye tarafından 2’şer bin TL para cezası kesildi.

Aydın Demir'in Birgün'de yer alan haberine göre 11 Ekim günü Bolu’da öğrenciler, sivil toplum kuruluşları, sendikalar Ankara Katliamı’nı protesto eylemi düzenlendi.

Yürüyüş esnasında güzergah üzerinde bulunan bir kaç yere ‘Bu meydan kanlı meydan’ ve ‘Katil AKP’ yazıları yazıldı. Eylemden bir ay kadar sonra AKP’li Bolu Belediyesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri Kenan Tunguç ve Esra Özçelik hakkında, yazı yazmamış olmalarına rağmen, 2’şer bin TL idari yaptırım kararı adı altında para cezası kesti.

Kenan Tunguç, eyleme katıldığını ancak yazılama yapmadığını, Esra Özçelik ise eyleme, basın açıklaması ve saygı duruşuyla son bulduğu Kardelen Meydanı’nda katıldığını ifade etti.

Tunguç ve Özçelik, “Belediye, polisin eylem sırasında çektiği görüntüleri dayanak göstererek para cezası kesti. Belediye, bu cezayı neye dayanarak ve hangi maddeye göre verdi? Kesinlikle suçlamaları kabul etmiyoruz ve yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Yazı yazmamıza rağmen belediyeye yazılama yaptığımıza dair görüntü veren polislerden şikayetçiyiz. Öğrencileri fişleyip hedef göstermeleri bu tür saçma ve trajikomik olayların içerisine sokmaları bizleri maddi manevi zor duruma düşürmektedir. Şikâyetlerimizi gerekli yerlere bildirdik ve haksız yere aldığımız bu cezayı asla ödemeyeceğiz” dedi.


Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 09:52
YORUM EKLE