Ankara Katliamı'nda tazminat kararı: Devlet kusurlu

10 Ekim Ankara Katlamı'nda 9 yaşındaki Veysel Atılgan ve babası İbrahim Atılgan ile birlikte 103 kişi hayatını kaybetmişti

Ankara Katliamı'nda tazminat kararı: Devlet kusurlu

10 Ekim Ankara Katlamı'nda 9 yaşındaki Veysel Atılgan ve babası İbrahim Atılgan ile birlikte 103 kişi hayatını kaybetti. Veysel’in annesi Nezihe Atılgan ve 3 kız kardeşi olayda hizmet kusuru bulunduğu iddiasıyla İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği’ne Ankara 12. İdare Mahkemesi’nde tazminat davası açmıştı.

DAVACILARA MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT ÖDENECEK

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Ankara 12. İdare Mahkemesi, 10 Ekim Ankara Katliamı'nda hayatını kaybeden 9 yaşındaki Veysel Atılgan ve babası İbrahim Atılgan için aileye toplam 1 milyon 94 bin TL maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

'GÜVENLİK TEDBİRLERİ KONUSUNDA YETERLİ HASSASİYET GÖSTERİLMEDİ'

IŞİD'in canlı bomba saldırısı düzenleyeceğine ilişkin idarenin elinde yakın tarihli istihbarat bulunmasına rağmen gerekli ve yeterli önlemin alınmamasının hizmet kusuru olduğunun belirtildiği kararda, "Kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması devletin asli görevidir. Elinde yakın tarihli istihbari bilgi bulunan idarenin, önceki standart uygulamasından dahi ayrılarak, bu bilginin ilgili birimlere iletilmesi, güvenlik tedbirlerinin alınması noktasında gerekli ve yeterli hassasiyeti göstermediği ve bu suretle hizmet kusuru bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır" denildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 12:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER