Ankara Gar Katliamı davasında karar

9 sanık 101'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Ankara Gar Katliamı davasında karar

10 Ekim Ankara Gar katliamı davasında dün verilmesi beklenen karar sanıkların mütalaaya karşı ifadelerinin tamamlanmaması nedeniyle bugüne ertelendi. 101 kişinin hayatını kaybettiği katliamın davasında sanıkların son beyanları dinlendi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti; Abdulmubtalip Demir, Talha Güneş, Metin Akaltın, Yakup Şahin, Hakan Şahin, İbrahim Halil Alçay, Resul Demir, Hüseyin Tunç ve Hacı Ali Durmaz’ı 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca bu sanıklara 20’si çocuk 391 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan da ayrı ayrı 10 biner yılın üzerinde hapis cezası verildi.

9 sanık ise örgüt üyeliğinden değişik yıllarda hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyetinin kararını okumasının ardından sanık sıralarından itirazlar yükseldi.

AİLELERDEN İLK AÇIKLAMA: TARİHİ BİR KARAR VERİLDİ

Kapatılan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun karar sonrası yaptığı ilk açıklamada, şunları söyledi:

“Tarihlerin bizim hayatımızda önemi çok önemli. Bugünün en az 10 Ekim gibi önemi var. Tarihi bir karar verildi. Yargılanan sanıklar ceza aldılar. Bu sanıkların bir kısım failler olduklarını biliyoruz. Ben şu an her birinizi tek tek öpmek istiyorum. İnsanların sosyal medyada izlemeye dahi dayanamadığı kare varken, sokağa dahi çıkmak istemezken biz Ankara’ya geliyorduk. Hayatlarımızdan iki yıl yargılama, üç yıl da umutlarımız çalındı. Biz insan üstü çaba gösterdik.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER