Ankara'daki Suruç anmasına müdahale: Polis hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını parçaladı

Müdahale sırasında onlarca kişi gözaltına alındı

Ankara'daki Suruç anmasına müdahale: Polis hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını parçaladı

Ankara’da iki farklı noktada Suruç Katliamı’nın 5’inci yılında anma yapmak isteyen gençlere polis müdahalesi gerçekleşti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Atatürk Bulvarı üzerinde “Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet” pankartı açanların etrafı polisler tarafından sarılarak, gazetecilerin ve yurttaşların çekim yapması engellendi.

Gençlere müdahale eden polis, flamaları, pankartı ve yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını parçaladı. Müdahale sırasında gençleri yere yatıran polis, gençleri nefessiz bırakacak şekilde darp edildi.

Gözaltı sırasında bir kişinin burnunun kırıldığı görülürken, gazetecilere çekim yapılması halinde gözaltı yapmakla tehdit edildi.

Müdahale sırasında yaşananlara tepki gösteren engelli bir genç, polis tarafından gözaltına alındı.

İKİNCİ GRUBA DA MÜDAHALE

Meşrutiyet Caddesi’nin Konur Sokak’ın kesiştiği yerde de gençler açtıkları pankart ile yürümek istedi. Önleri çevik kuvvet polisleri tarafından kesilen gençlere polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti.

Polis, gençleri yere yatırarak ve darp ederek gözaltına alırken, gençler sık sık “Suruç İçin Adalet” sloganları atıldı.

Gençlerin açtığı “Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet” pankartı da polis tarafından yırtıldı. Yaşamını yitirenlerin fotoğrafları da polisler tarafından yırtıldı. Onlarca kişi gözaltına alındı. Konur Sokak polsi tarafından ablukaya alındı.

Eylem öncesi Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Ankara İl Örgütü de polis tarafından ablukaya alındı.

NE OLMUŞTU?

Suriye'de süren iç savaş nedeniyle çocuklara yardım göndermek isteyen gençler Suruç ilçesinde bir araya geldi. Topladıkları yardımları Suriye’ye götürmeden önce Amara Kültür Merkezi'nde basın açıklaması düzenlemek isteyen gençlere yönelik saldırı oldu.

IŞİD'li canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün gençlerin arasında üzerindeki bombayı patlatması sonucu 33 genç yaşamını yitirdi.

Kaynak: Anka/MA

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2020, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER