Ankara'da otobüste yüzde 30, raylı sistemde yüzde 50 ayakta yolcu kararı alındı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda otobüs, metro ve Ankaray'daki yolcu kapasite oranlarını yeniden düzenledi

Ankara'da otobüste yüzde 30, raylı sistemde yüzde 50 ayakta yolcu kararı alındı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, "yeni normalleşme" sürecinde belediye otobüslerinde ayakta yolcuda yüzde 30, raylı sistemlerde yüzde 50 kuralıyla hizmet verilmesini kararlaştırdı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, EGO Genel Müdürlüğü, yeni normalleşme sürecinde Ankara Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda otobüs, metro ve Ankaray'daki yolcu kapasite oranlarını yeniden düzenledi.

Buna göre, şehir içi ulaşımda yolcu sınırlaması belirli kurallar kapsamında kaldırıldı. Toplu taşıma araçlarındaki sosyal mesafe yapıştırmaları kaldırılırken, maskesiz araçlara binilmemesi şartı ve otobüslerde karşılıklı koltuklarda çapraz oturma düzeni devam ettirilecek.

ARAÇLAR İÇİN KAPASİTE YENİDEN BELİRLENDİ

EGO otobüslerinde ayakta alınacak yolcu sayısı araç kapasitesinin yüzde 30'unu geçmeyecek. Otobüslerde yolcu sayısı 99 model solo araçlar için 31 oturan, 21 ayakta toplam 52 kişi, 99 model körüklü araçlar için 44 oturan, 33 ayakta toplam 77 kişi, 2007-2008 model solo araçlar için 30 oturan, 12 ayakta toplam 42 kişi, 2010-2011 model solo araçlar için 32 oturan, 12 ayakta toplam 44 kişi, 2012-2013 model körüklü araçlar için 28 oturan, 35 ayakta toplam 63 kişi olacak.

Metro ve Ankaray'da ise karşılıklı koltuk bulunmadığı için tüm koltuklarda normal oturma düzenine geçilirken, ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 50'si kadar bu şekilde yolcu taşınacak.

İçişleri Bakanlığı, şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında, ruhsatta belirtilen kapasitenin yüzde 50'si kadar yolcu taşınması kuralını kaldırmış, araçlarda ayakta yolcu taşınıp taşınmamasına ve taşınacaksa kaç yolcu taşınacağına ise il ve ilçe hıfzıssıhha kurulları karar verecek demişti.

Kaynak: Evrensel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER