Ankara Barosu'ndan Erdoğan'ın Madımak affına tepki

Müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Turan Kılıç, Erdoğan tarafından affedilmişti

Ankara Barosu'ndan Erdoğan'ın Madımak affına tepki

Ankara Barosu, Sivas’taki Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleştirilen katliam nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından affedilmesine tepki gösterdi.

Ankara Barosu tarafından yapılan açıklamada, “Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Oteli’ne yapılan saldırıda yazar, şair, sanatçı ve birçok aydının bulunduğu 35 insan hunharca ve el birliğiyle katledildi. Aradan 27 yıl geçmesine rağmen tavizsiz bir devlet politikasıyla adalet alenen tecelli ettirilmiyor. Dahası, Cumhurbaşkanı tarafından affediliyor; kısıtlanması gereken özgürlüğü, ulusal bir gösteriyle gözlerimizin önünde kendisine bahşediliyor” denildi.

Cezaevlerinde çok sayıda ağır hasta tutuklu ve hükümlü bulunduğu hatırlatılan açıklamada tahliyeye şu sözlerle tepki gösterildi:

“Cezaevlerinde çok sayıda ağır hasta tutuklu ve hükümlü varken özellikle Sivas Katliamı hükümlüsünün affedilmesi, kararın hukuki değil siyasi bir karar olduğunu ortaya koymaktadır. İnsan yakan bir caninin yanında taraf alan her siyasetinde insanlığın da karşısında pozisyon aldığını hatırlatırız. Sivas’ta yaşananlar daha dün gibi aklımızda, yüreklerimizde ve vicdanlarımızdadır. Affetmediğimiz gibi unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve bizim ‘dede’ olarak hitap ettiğimiz insanların hiçbirinin elinde benzin kokusu olmadığını gururla tüm kamuoyuna arz ederiz.” 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 09:44

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER