Anayasa Mahkemesi: Bir kolu olmayan mahkûm hücreden çıkarılmalı

Anayasa Mahkemesi, sağ kolu olmayan ve tutulduğu tek kişilik hücrede tek başına ihtiyaçlarını karşılayamayan Ersan Nazlier’in koşullarının düzeltilmesi için yapılan “acil tedbir” başvurusunu haklı buldu

Anayasa Mahkemesi: Bir kolu olmayan mahkûm hücreden çıkarılmalı
Anayasa Mahkemesi (AYM), sağ kolu kesilen, sol kolunda doku kaybı tespit edilen Ersan Nazlier’in  tek kişilik hücrede tutulmasına karşı yapılan “acil tedbir” başvurusunu haklı buldu.

Anayasa Mahkemesi, 7 ay sonra verdiği kararda, Nazlier’in tek kişilik odada tutulmasının süreklilik kazanmasının “maddi ve manevi bütünlüğü bakımından ciddi tehlike oluşturacağı” vurguladı.

Nazlier’in sağlık durumunu bozabilecek tehlikelerin ortadan kaldırılması için, fiziki koşulları dahi iyi olan bir ceza infaz kurumuna sevk edilerek, periyodik olarak açık havaya erişiminin sağlanması gibi tedbirlerin yeterli olmadığını da vurguladı. 

Mahkeme, şu tavsiyede bulunuldu: “Tedbir kararının kabulü başvurucunun sağlık durumuna ve fiziksel özelliklerine uygun koşullarda cezasının infaz edilmesi konusunda gerekli tedbirlerin alınmasına karar verilmesi gerekir.”

ERSAN NAZLİER VE SÜREÇ

7 Haziran 2006 tarihinde Şırnak’ta çıkan çatışmada ağır yaralı olarak yakalanan PKK’li Ersan Nazlier, tedavi sonrası tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

2015’te ‘ağırlaştırılmış müebbet’ hapis cezası verilmesi üzerine Nazlier, tek kişilik hücreye konuldu.

Tek başına kalamayacağı yönündeki hastane raporuna rağmen durum değişmedi.

Nazlier, bir süre sonra Silivri 9 Nolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi. Burada da tek kişilik hücreye konulan Nazlier, önce AYM’ye, ardından da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu.

AYM'nin başvuruyu 7 ay boyunca geciktirmesi üzerine Nazlier, bir süre önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmuştu. AİHM'in Türkiye'den savunma istemesi üzerine süreci hızlandıran AYM, başvuruya dair kararını verdi.

Kaynak: DİHA

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2016, 22:20

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER