Anayasa Mahkemesi Başkanı: Uzaktan kumandalı yargı ve yargıç düşünülemez

Zühtü Arslan, AYM'nin 53. yıldönümü vesilesiyle konuştu

Anayasa Mahkemesi Başkanı: Uzaktan kumandalı yargı ve yargıç düşünülemez

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 53. yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, "Fikri ve vicdanı hür olmayandan hakim olmaz" dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan'ın konuşmasından satır başları:

"HUKUK DEVLETİNDE UZAKTAN KUMANDALI YARGI VE YARGIÇ DÜŞÜNÜLEMEZ"

"Fikri ve vicdanı hür olmayandan hakim olmaz. Aklını ve vicdanını başkalarına kiralayan veya iradesine ipotek konmasına izin veren kişiden hakim olmaz. Hukuk devletinde, uzaktan kumandalı yargı da yargıç da düşünülemez.

"Demokratik toplumlarda yargıya düşen görev, topluma ve siyasete nizam vermek değil, hukuk kurallarını adalet süzgecinden geçirerek uygulamak, bu suretle uyuşmazlıkları çözmektir. Ancak bu durumda yargı ve yargıç, temel hak ve özgürlüklerin teminatı olabilir.

YENİ ANAYASA

"Ülkemizin bugün itibariyle ulaşmış olduğu ekonomik ve siyasal gelişmişlik düzeyinde, yeni anayasa kaçınılmaz bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Yeni bir anayasanın gerekliliği noktasında, toplumda çok geniş, hatta tam bir mutabakat olduğu bilinmektedir. Şu anda ihtiyaç duyulan, anayasa yapımı sürecinin tüm aktörlerinin etkili bir irade ortaya koymalarıdır.

"Kopyala-yapıştır yöntemiyle yeni anayasa yapılması ne kadar yanlışsa, güçler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, insan hakları, çoğulculuk gibi demokratik anayasaların olmazsa olmaz unsurlarını dikkate almadan bir anayasa yapmaya çalışmak da o derece yanlış olur." (Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2015, 13:14
YORUM EKLE